Chodské

Synonyma a cizí názvy: Chodenapfel, Pomme des Chodes.

Původ: Čechy. Na Domažlicku se již pěstuje od 18. století, pravděpodobně vzniklo v Havlovicích.
Rozšíření: V zahraničí není rozšířeno. U nás se pěstuje zejména v Pošumaví na Domažlicku, kde bylo rozšiřováno v několika ovocných školkách.


Znaky a vlastnosti stromu

Habitus: Koruny jsou velké, vznosně kulovité, později kulovitě rozložité, přiměřeně husté až řidší, mírně vyholují. Větve nasazuje v mírně tupém úhlu.
Růst: Středně silný, ale trvalý, obrůstá kratším plodonosným dřevem, na bázi vyholuje, a proto je třeba používat hlubšího výchovného řezu. Ve školce roste rovně a středně silně, pěstuje se bez mezištěpování a často se používá jako kmenotvorné odrůdy.
Výhony: Silné, dlouhé, rovné, bez zakřivení. Internodia dlouhá, nestejnoměrná. Barva je výrazně jasně červenohnědá, velmi lesklá, vrchol silně špinavě šedě ochmýřený, jen báze jemně šedě ojíněná, místy jsou světle rzivé skvrny. Lenticely jsou nepravidelné, velmi řídké, světle hnědé. Pupeny jsou malé, široce kuželovité, přitisklé, nepatrně šedě ochmýřené, sedící na širokých patkách s málo výraznými krátkými žebry. Květní pupeny jsou velké, dlouze kuželovité, zašpičatělé, s červenavými šupinami a ochmýřenými špičkami. Dvouleté dřevo olivově hnědé s šedým nádechem, ojíněné.
Listy: Středně velké, vejčité až protáhle eliptické, tvarově dosti vyrovnané, symetrické, tmavě zelené, velmi lesklé, na rubu ochmýřené. Okraj čepele je nepravidelně hustě pilovitý, plocha čepele je zprohýbaná, podélně prohnutá, špička protáhlejší, rovná. Řapík je nasazen v tupém úhlu, je kratší, na rubu načervenalý. Palisty dobře vyvinuté.
Květy: Velké, široce miskovité až téměř ploché, velmi krásně zbarvené. Korunní plátky jsou dlouhou dobu narůžovělé až nachově červené, dlouze eliptické, ke konci tupě zašpičatělé, miskovité, mírně zvlněné s vystouplým středním žebrem, vzájemně se mírně překrývající. Poupata po 5 – 7 v květenství, karmínově červená, žlutobíle žilkovaná, velká, kulatá. Kališní ušty širší, mírně nazpět ohnuté. Blizny nedosahují úrovně prašníků.
Opylovací poměry: Dobrý opylovač, kvete středně pozdě. Vhodní opylovači: nejsou vyzkoušeni.

Znaky a vlastnosti plodu

Tvar: Kulovitý, nejširší těsně pod středem plodu, povrch oblý nebo jen nepatrně zvrásněný, ke kalichu sbíhavý, ve stopečné části oblý, příčný průřez pravidelný, jen nepatrně hranatý, podélně souměrný. Tvarově jsou plody středně vyrovnané.
Velikost: Střední, plody ve velikosti jen málo vyrovnané.
Slupka: Hladká, místy mírně rzivě mramorovaná, tuhá. Základní barva je zelenožlutá, později citrónově žlutá, krycí barva je červená (světle hnědavě červená), „rozmytá“, na sluneční straně naznačené načervenalé líčko. Červená barva kryje 1/4 až 1/3 plodu. Lenticely jsou malé, rzivé, tmavší, patrné zejména ve světlejší barvě v horní polovině plodu.
Stopka: Většinou krátká, ale i středně dlouhá, silná, šedě plstnatá, dřevnatá, někdy k jedné straně ohnutá, dosahující úrovně stopečné jamky. Stopečná jamka je širší, mělká, nepravidelná, někdy zavalená, čistá, jen hlubší jamky bývají mírně paprskovitě rzivé.
Kalich: Zavřený, středně velký. Ušty vzpřímené, delší, šedě plstnaté, kališní jamka široká, mělká, téměř povrchová, nepravidelně žebernatá, ale častěji jen ostře hrbolatá.
Dužnina: Bělavě nažloutlá, tuhá, později jemnější, chruplavá, šťavnatá. Po rozkrojení hnědne. Chuť je sladce navinulá s nepatrným aromatem, celkem dobrá, průměrná.
Jádřinec: Velký, dutoosý, široce cibulovitý. Pouzdra nestejnoměrně vyvinutá, širší, pootevřená do osní dutiny, stěny lesklé, nazelenalé. Semena dobře vyvinutá.
Doba zrání: Sklízí se v polovině října, nemá být předčasně sklízeno. Konzumní zralosti dosahuje v prosinci a vydrží do dubna i déle. Velmi dobře se skladuje, plody nevadnou a málo hnijí.

Hospodářské vlastnosti

Plodnost: Středně raná, hojná, téměř pravidelná, jen zřídka střídavá. Plodí většinou na kratších plodonosných větévkách, plody nasazuje po 2 – 4 ve shlucích.

Vhodné tvary a podnože

Polokmen na semenáči, čtvrtkmen na semenáči nebo na M 1, 11 a A2. Na nižší tvary se nedoporučuje pro širokou korunu a málo vhodný růst stromů.

Nároky na prostředí

Není náročné, pěstuje se v I. – III. zóně, dosti dobře prosperuje i v suchých, chudších půdách ve středních a vyšších polohách, snáší i drsnější polohy, jak to dokazují výsadby v Pošumaví, Českomoravské vysočině, Jeseníkách i jinde. V příliš teplých polohách se značně mění doba konzumní zralosti.

Odolnost

Proti strupovitosti i padlí je značně odolné, proti mrazům je velmi odolné (mrazové kalamity přečkávalo velmi dobře).

Schopnost k přepravě

Velmi dobře se přepravuje, neotlačuje se.

Celkové zhodnocení

Přednosti: Mrazuvzdornost, malá náročnost na prostředí, odolnost proti chorobám přiměřená plodnost na kmenných tvarech a skladovatelnost.
Nedostatky: Tržní hodnota plodů je nízká, nevyhovuje chuť plodů, která je jen průměrná a vzhled plodů (méně lákavé vybarvení).

Poznámky

Chodské má místní význam v podhorských a horských oblastech, kde není široký výběr sortimentu. Hodí se dobře pro průmyslové zpracování. Požadavky na agrotechniku jsou malé. Zlepšení jakosti docilujeme hnojením, průklestem a ošetřováním půdy. Chodské nelze doporučit v širším měřítku – s výjimkou zmíněných podhorských oblastí.

Hlavní znaky pro rozpoznání

Tvar plodů, zejména v kališní části, kalich a vybarvení plodů, které je velmi typicky zahnědle červené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *