Synonyma a cizí názvy: Žádné nemá.
Původ: Nový Zéland, odrůda z křížení odrůd Coxova reneta x Golden Delicious z roku 1930.
Rozšíření: Tato odrůda je v zahraničí i u nás zatím jen velmi málo rozšířená, neboť byla uvedena do pěstování teprve v poslední době.
Znaky a vlastnosti stromu
Habitus: Koruna je v mládí užší, téměř pyramidální, starší stromy nemáme možnost ještě popsat. Úhel nasazení větví je velmi ostrý, koruny jsou poměrně husté.
Růst: Z mládí roste středně silně, dosti špatně obrůstá, po zkrácení vytváří 3 – 4 růstové výhony na koncích letorostů, dále je krátký obrost a velká spodní část výhonu vyholuje. Je nutné provádět hlubší nebo alespoň středně hluboký řez. Ve školce roste dostatečně silně, velmi rovně a vytváří málo silnějšího obrostu.
Výhony: Středně silné až silnější, téměř zcela rovné, skoro válcovité, jen nepatrně zakřivené. Internodia delší, méně pravidelná. Barva je jasněji fialově hnědá, horní část výhonu je nesouvisle tmavě hnědě plstnatá, ostatní část výhonu je jemně přetrhávaně stříbřitě ojíněná. Lenticely jsou kulatě oválné, středně husté, tmavěji hnědé, málo nápadné. Pupeny jsou středně velké, široce kuželovité, tupě zašpičatělé, menší než odrůdy Golden Delicious, které se hodně jinak podobají, šupiny jsou stejně zbarvené jako dřevo a jsou jen nepatrně plstnaté, sedí na širokých patkách, vyznačených příčným závalem, boční žebra ostře vyniklá, střední jen naznačená. Květní pupeny jsou malé, kuželovité, dosti ostře zašpičatělé, jen málo krátce ochmýřené. Dvouleté dřevo je stejně zbarvené jako výhony, lenticely jsou korkovité, znatelně vystouplé.
Listy: Středně velké až menší, protáhle eliptické, tvarově vyrovnané, asymetrické, nažloutle zelené, lesklé, na rubu jen málo plstnaté. Okraj čepele je nepravidelně tupě pilovitý až vroubkovaný, zvlněný, plocha čepele mírně žlábkovitě prohnutá, špička široce zašpičatělá, rovná, jen málo ke straně zahnutá. Řapík svírá s čepelí ostrý úhel, je slabší, středně dlouhý, u báze ztlustlý. Palisty širší, krátce kopinaté.
Květy: Středně velké až menší, téměř ploché. Korunní plátky bílé, růžově a nafialověle žilkované (stejně jako rub plátků), okrouhle eliptické, nepatrně miskovitě prohnuté, později téměř ploché, s rovnými okraji vzájemně se nedotýkající, mezi plátky jsou značné mezery. Poupata po 5 – 6 v květenství, kulovitá až protáhle kulovitá na dlouhé stopce, intenzívně fialově načervenalá, květenství řídké. Kališní ušty delší, nazpět ohnuté. Čnělky pevné, blizny v úrovni prašníků.
Opylovací poměry: Dobrý opylovač, kvete středně pozdě. Vhodní opylovači: dosud nebyli vyzkoušeni.
Znaky a vlastnosti plodu
Tvar: Kulovitý až zdánlivě zploštěle kulovitý, mírně nesouměrný, nepravidelně žebernatý, některá žebra znatelná na celém plodu, jiná jen do poloviny a jsou oblá. V kališní části oblá žebra nápadněji vystupují. Nejširší jsou uprostřed plodu.
Velikost: Střední až menší, nevytváří velké plody ani u prvních sklizní, ve velikosti jsou plody dosti nevyrovnané.
Slupka: Hladká, při sklizni pololesklá, později s náznakem voskové vrstvičky, v suchém prostředí vadne a pod slupkou se vytváří po delším skladování světle hnědé nepravidelné skvrny. Základní barva je zpočátku zelenožlutá, v plné zralosti světle žlutobílá, místy nazelenalá, plody jsou téměř bez líčka nebo jen s tmavším, bronzově zbarveným líčkem. Lenticely jsou malé, tmavěji hnědé, patrné jen na spodní polovině plodů, v kališní části chybějí, což je důležitým znakem pro rozpoznání.
Stopka: Dlouhá, tenká načervenale hnědá, pružná, nepatrně ochmýřená, na bázi slabě ztlustlá, utahnutá k jedné straně. Stopečná jamka je středně široká, hlubší, pravidelně zvlněná, paprskovitě šedě plstnatá. Stopečná část velmi připomíná Golden Delicious.
Kalich: Větší, uzavřený, nepravidelný, ušty dlouhé, zašpičatělé, nazpět ohnuté, uvnitř hnědé, na bázi zelenavě šedé. Kališní jamka je mělká, nepravidelná, středně široká, ostřejší zvlnění se střídá s nepravidelným žebrováním, čistá kolem kalichu zelená.
Dužnina: Žlutá až smetanově žlutá, částečně zrnitá, dosti příjemně křuplavá, jen středně nebo méně šťavnatá. Chuť je sladká až velmi sladká, jen nepatrně navinulá; sladkou chuť vyrovnává zvláštní, plné, banánové aróma. Chuť je dobrá až velmi dobrá.
Jádřinec: Malý, široce cibulovitý, jen s malou osní dutinou nebo i plnoosý. Pouzdra jsou malá, krátká, zakulacená, jen málo podélně popraskaná a obsahují pravidelně 2 dobře vyvinutá, krátce zakulacená semena.
Doba zrání: Sklízí se až v polovině října, plody na dlouhých stopkách nepadají, musí dobře vyzrát na stromě. Konzumní zralosti dosahuje při normálním uskladnění v prosinci a vydrží do března až dubna. Ke konci skladování dužnina ztrácí na šťavnatosti i konzistenci. Někdy trpí při přezrávání hnědnutím slupky.
Hospodářské vlastnosti
Plodnost: Začíná podle našich krátkodobých zkušeností středně pozdě až pozdě. U mladých stromů je pravidelná, každoroční, ale jen průměrná až malá. Plody nasazuje převážně jednotlivě, maximálně ve dvojicích na středně dlouhém dřevě.
Vhodné tvary a podnože
Přestože nemáme ještě dostatek zkušeností, lze tuto odrůdu doporučit na vřetena na podnoži M 9, zákrsky na M 2 a 4, čtvrtkmeny na M 1, 11 a A2. Vyšší tvary nedoporučujeme pro náročnější agrotechniku a ošetřování. Na ovocné stěny, kde je nutné ohýbání větví, se nehodí, neboť roste převážně pyramidálně.
Nároky na prostředí
Vyžaduje optimální jabloňářské polohy. U této odrůdy není zatím prověřena snášenlivost extrémních poloh, ale lépe jí svědčí polohy nižší a střední, teplé s úrodnou půdou. Vyšší polohy zřejmě nesnáší, protože potřebuje delší vegetační dobu pro vyzrávání a vyšší teplotu pro vývin plodů v době maximálního růstu, což je v červnu.
Odolnost
Proti strupovitosti je málo odolná, proti padlí středně nebo jen málo. Růst a hlavně listy vykazují zvláštní chorobné příznaky. Na listech se tvoří skvrny, podobné onemocnění žilkovou mozaikou. Odolnost k nízkým teplotám nebylo možné zatím prověřit, ale bude pravděpodobně jen střední, poněvadž v létech, kdy již jiné odrůdy ve školce namrzaly, tato odrůda nevykazovala poškození.
Schopnost k přepravě
Plody se dobře přepravují a sklízí, neboť jsou velmi tuhé (specificky těžké), a proto se jen málo otlačují. Neopatrné zacházení způsobuje však ve žluté barvě velmi patrné otlačení, které již nezmizí a způsobuje špatný vzhled plodů.
Celkové zhodnocení
Přednosti: Chuť plodů, zvláště u spotřebitelů, kteří dávají přednost sladkým jablkům, a přijatelné žluté vybarvení.
Nedostatky: Pozdější nástup do plodnosti a celková střední nebo nižší plodnost, průměrná odolnost k chorobám a málo vhodný růst stromků.
Poznámky
Odrůda je u nás jen v pokusných výsadbách. Větší množství stromků bylo zakoupeno do ČSSR od firmy Delbard z Francie. Ukazuje se, že nejvhodnější pro tuto odrůdu jsou pásové výsadby zákrsků. Na ovocné stěny přísněji tvarovaných palmet nebude vhodná pro svislý růst výhonů.
Freyberg nedoporučujeme pro tržní ovocnářství. Mohla by se uplatnit v zahrádkách a samozásobitelských sadech v teplejších polohách.
Hlavní znaky pro rozpoznání
Charakteristický habitus stromu, listy, výhony, vybarvení plodů, kališní část plodů bez lenticel, tvar plodů.