Grimesovo zlatožluté

Synonyma a cizí názvy: Grimes Golden, Golden Pippin, Zolotoje Grajma, Grimesovo.

Původ: USA. Vzniklo na farmě Thomase GRIMESE v západní Virginii. Bylo známo již na počátku 19. století.
Rozšíření: Je rozšířeno v menší míře v USA, dříve bylo považováno za velmi jakostní stolní jablko. Spolu s Jonathanem se velmi dobře uplatňovalo na trzích v USA. V SSSR je doporučováno k vysazování v teplých oblastech Uzbekistánu, v Turkmenské SSR a jinde. U nás bylo často zaměňováno za Golden Delicious, ale ve skutečnosti se u nás téměř nepěstuje (mimo pokusné výsadby).

Znaky a vlastnosti stromu

Habitus: Koruna je kulovitá, později rozložitá až ploše kulovitá s velmi tupým úhlem nasazení větví, čímž se liší od odrůdy Golden Delicious. Obrostové větve jsou rovněž tupěji nasazeny. Koruny je hustší.
Růst: Roste středně bujně, dosti dobře obrůstá kratším plodonosným dřevem. Ve školce roste poněkud křivěji, ale do tvaru zákrsků lze pěstovat od země.
Výhony: Středně silné, téměř rovné, jen nepatrně zakřivené, mírně šlahounovité, tvarově nepatrně kolénkovité. Internodia středně dlouhá až dlouhá. Barva výhonu je tmavě olivově hnědá, ochmýření horní části výhonu je slabé, ojínění po celé spodní části souvislé (kryje základní barvu) dole kratičce lištovité. Lenticely protáhlé, malé, nenápadné, řídké na rozdíl od odrůdy Golden Delicious. Pupeny jsou středně velké, široce kuželovité, ostře ukončené, mírně plstnaté, zcela přitisklé, sedící na malé, nízké patce, jejíž střední žebro je ostré a krátké, boční žebra jsou rovněž krátká a jen naznačená. Květní pupeny jsou krátce kuželovité, plstnaté, šedohnědé. Dvouleté dřevo světleji šedavě hnědé, lenticely málo znatelné.
Listy: Středně velké až menší, dlouze eliptické, symetrické, pravidelné, zelené, mírně našedlé, mdle lesklé, naspodu slabě plstnaté (více než Golden Delicious). Okraj čepele je nepravidelně dvojitě pilovitý, povrch čepele je okolo středního nervu mírně zvlněný, obě poloviny čepele nahoru ohnuté, podélně jen málo prohnuté, špička úzká, ostřeji zašpičatělá, směřující nahoru a mírně odkloněná do strany. Řapík je nasazen v ostrém úhlu, je středně dlouhý až kratší, středně silný, téměř lysý, nepatrně ztlustlý, u báze slabě načervenalý. Palisty jsou malé, nevyvinuté, často chybějí.
Květy: Středně velké až malé, miskovité. Korunní plátky mají delší stopečku, jsou bílé nebo jen slabě narůžovělé, okrouhle eliptické, lžičkovitě prohnuté s rovným okrajem, vzájemně se nepřekrývající. Poupata po 5 – 6 v květenství, světle růžová, bíle žilkovaná (méně vybarvená než u Golden Delicious), kulatá, kališní ušty kratší, nazpět ohnuté. Blizny jsou v úrovni prašníků.
Opylovací poměry: Dobrý opylovač, kvete středně pozdě. Vhodní opylovači: Banánové zimní, James Grieve, Jonathan, McIntosh, Parména zlatá zimní, Starking Delicious.

Znaky a vlastnosti plodu

Tvar: Soudkovitý až kulovitý, nejširší uprostřed plodu (širší než u Golden Delicious), široce žebernatá, s žebry po celém plodu, teprve ve stopečné části zanikají. Kališní část je hrbolatá. Na příčném průřezu je plod mírně hranatý, pravidelný, na podélném řezu souměrný. Tvarově jsou plody velmi vyrovnané.
Velikost: Střední až větší, středně vyrovnané.
Slupka: Hladká, suchá, matně lesklá, tužší, pevná, pružná, středně silná, ve vlhkých létech mírně narezivělá. Základní barva je zpočátku zelenavě žlutá, později žlutá až zlatožlutá, obvykle bez líčka. Lenticely jsou malé, rzivé, bělavě vroubené, husté.
Stopka: Středně dlouhá (kratší než u odrůdy Golden Delicious), středně silná, tmavě hnědá, polodřevnatá, lysá, úroveň jamky přesahující. Stopečná jamka je široká, hluboká, částečně rzivá, oble žebernatá a zvlněná.
Kalich: Zavřený až pootevřený, středně velký. Ušty úzké, vzpřímené, šedozeleně plstnaté, špičky mírně nazad ohnuté. Kališní jamka je širší, hlubší až hluboká, čistá nebo jen málo a jemně rzivá, okolí jamky oble žebernaté, zvlněné.
Dužnina: Bělavě žlutá, šťavnatá, tužší, ale ještě křehká. Chuť je sladká, jemně navinulá, aromatická, velmi dobrá až výborná.
Jádřinec: Malý, ředkvovitý, posunutý nad střed plodu. Pouzdra malá, pootevřená do malé osní dutiny. Semena menší, zaoblená, dobře vyvinutá.
Doba zrání: Sklízí se v první polovině října, konzumní zralosti dosahuje od listopadu a vydrží do února, v chladírnách do dubna.

Hospodářské vlastnosti

Plodnost: Plodí brzy, v mládí vysoká a pravidelná plodnost. Plodí ve shlucích po 2 – 3 plodech, neopadává.

Vhodné tvary a podnože

Hodí se pouze pro nízké tvary. Omezeně čtvrtkmen na M 1 a 11, zákrsek na M 2, 4 a M 1, vřetenovitý zákrsek na M 9. Je vhodné i pro pásové výsadby a ovocné stěny palmet.

Nároky na prostředí

Vhodné stanoviště nachází v I. – II. zóně, je náročná na úrodnou půdu a teplotu, chráněnou polohu.

Odolnost

Strupovitostí trpí velmi silně, padlím silně. Proti mrazu je méně odolná.

Schopnost k přepravě

Je velmi dobrá, neotlačuje se.

Celkové zhodnocení

Přednosti: Raná, pravidelná a hojná plodnost, vhodnost pro intenzívní tvary, vhodná skladovatelnost a velmi dobré chuťové vlastnosti plodů.
Nedostatky: Malá odolnost proti mrazům a chorobám a vyšší náročnost na stanoviště.

Poznámky

Grimesovo zlatožluté je velmi náročnou odrůdou na stanoviště. Výchovný řez vyžaduje středně dlouhý, dosti dobře obrůstá kratším plodonosným dřevem. Růst dosti rychle ustává, a proto je třeba stromy rychle zmlazovat, jinak brzy začínají stárnout. Tato odrůda nenahradí Golden Delicious a téměř ve všech znacích je horší.
Grimesovo zlatožluté nedoporučujeme pěstovat ani v zahrádkách.

Hlavní znaky pro rozpoznání

Kratší stopka než u Golden Delicious, širší tvar plodu, plod obvykle více žebernatý v kališní části.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *