Synonyma a cizí názvy: Žádné nemá.
Původ: USA. Odrůda vznikla v roce 1935 ve výzkumné stanici Idaho křížením Wagenerovo x Jonathan.
Rozšíření: V zahraničí se začíná místy pěstovat v USA. U nás se pokusně pěstuje od roku 1956. Počáteční hodnocení z oblastí, kde trpělo silně padlím (Těchobuzice) nebylo uspokojivé, teprve hodnocení z míst vhodnějších pro tuto odrůdu (Lysice, Plzeňsko) jí dopomohlo k zařazení do listiny povolených odrůd v ČSSR. V poslední době se velmi rychle rozšiřuje jak do zahrádek, tak i do tržních velkovýsadeb.
Znaky a vlastnosti stromu
Habitus: Koruna je zpočátku vznosně kulovitá, později téměř kulovitá, obrostové větve jsou převislé, stromy rychle stárnou.
Růst: Roste středně silně, později růst ustává a roste velmi slabě. Středně dobře obrůstá středně dlouhým až krátkým plodonosným dřevem. Ve školce roste středně silně, vytváří slabší a dosti rovné kmínky, někdy se musí vyvazovat. Nižší tvary lze pěstovat z oček.
Výhony: Středně silné, mírně zakřivené, šlahounovité, ve střední a spodní části tvarově značně kolénkovité. Internodia středně dlouhá až delší. Barva výhonu je jasně až zastřeně fialově hnědá, vrcholová část tmavá a až do 1/2 výhonu hustě ochmýřená. Spodní část je místy slabě stříbřitě ojíněná. Lenticely jsou čárkovité až kulaté, velmi malé, celkem nápadné, velmi řídké. Pupeny jsou široké, oválné, tupě zakončené, odstávající, nestejnoměrně vyvinuté; často se v dolní části tvoří trny. Jsou hustě šedě plstnaté a sedí na nízkých patkách s výraznými bočními žebry. Květní pupeny středně velké, oválné, silně světle ochmýřené. Dvouleté dřevo světlejší, šedavě hnědé.
Květy: Středně velké, miskovité. Korunní plátky bílé, částečně nazelenalé, slabě narůžovělé, okrouhlé, miskovitě prohnuté na delší stopečce, poměrně hladké, okraji se překrývající. Poupata po 5 – 6 v květenství, růžová, oblá, zakulacená. Kališní ušty úzké, nazpět hákovitě ohnuté. Blizny v úrovni prašníků.
Opylovací poměry: Dobrý opylovač, kvete raně. Vhodní opylovači: James Grieve, Jonathan, McIntosh.
Znaky a vlastnosti plodu
Tvar: Ploše kulovitý, nejširší uprostřed plodu, povrch poměrně pravidelně tupě žebernatý, s žebry do poloviny plodu, kališní část je zvlněná, stopečná část oblá. Příčný obrys je pravidelný, mírně hranatý, podélně souměrný. Tvarově jsou plody středně až dosti vyrovnané.
Velikost: Střední až větší – záleží na růstu stromků. Z jednoho stromu jsou plody vyrovnané.
Slupka: Hladká, sušší, lesklá, pevná, při jídle tuhá. Základní barva je zpočátku žlutozelená, později nazelenale žlutá, krycí barva je drobně tečkovaně jasně červená, na sluneční straně pak krátce tmavěji červeně pruhovaná. Červená barva kryje 1/2 – 2/3 plodu. Lenticely málo nápadné, drobounké, bílé, znatelnější pouze v červené barvě.
Stopka: Dlouhá, tenká, pružná, zelenošedá, rovná nebo jen málo ke straně ohnutá, stopečnou jamku vždy přesahující. Stopečná jamka užší, středně hluboká, čistá, mírně nepravidelná, zvlněná, čistá nebo jen nepatrně rzivá, rez se rozbíhá z jamky paprskovitě.
Kalich: Uzavřený, malý. Ušty delší, úzké, nazelenalé, mírně plstnaté. Kališní jamka je středně hluboká až mělká, jemně žebernatá, ostře mezi žebry zvlněná, čistá, bez rzi.
Dužnina: Bílá, jen nepatrně nažloutlá, jemná, velmi šťavnatá, křehká, křuplavá. Chuť je navinule sladká, málo aromatická, dobrá až velmi dobrá. Po rozkrojení dosti rychle hnědne.
Jádřinec: Středně velký, dutoosý, cibulovitý. Pouzdra větší, stěny pouzder hladké, lesklé, otevřené do velké až středně velké osní dutiny. Semena dobře vyvinutá.
Doba zrání: Sklízí se v polovině října, plody velmi dobře drží na stromě, konzumní zralosti dosahuje v prosinci, vydrží do dubna, při dobrém skladování i do května, nevadne a nehnije. Nejvhodnější teplota pro skladování v chladírnách je okolo 4 °C.
Hospodářské vlastnosti
Plodnost: Raná, téměř pravidelná, celkem bohatá. Nasazuje po 2 – 3 plodech a tvoří i větší shloučená plodenství poměrně stejně vyvinutých plodů.
Vhodné tvary a podnože
Čtvrtkmen na M 11, 1 a A2, zákrsek na M 2 a 4, vřetenovitý zákrsek na M 2 a jen na nejlepších půdách na M 9. Hodí se pro pásové výsadby i pro ovocné stěny různých přísně tvarovaných palmet.
Nároky na prostředí
Vyžaduje stanoviště v I. – II. zóně, nejvhodnější jsou půdy přiměřeně vlhké, úrodné ve středních i vyšších polohách. Nedaří se v suchých půdách a teplých oblastech, kde silně trpí padlím a ovoce je drobné.
Odolnost
Strupovitostí trpí silně, padlím velmi silně. Idared je citlivý na virové onemocnění „plochovětvostí“ (zploštělost větví). Odolnost proti mrazům není u nás ještě plně vyzkoušená, ale dosud nebyly pozorovány podstatné škody namrznutím.
Schopnost k přepravě
Je dobrá, plody se při sklizni jen málo otlačují. Otlačeniny se během zrání ztrácejí.
Celkové zhodnocení
Přednosti: Dlouhá doba konzumní zralosti, velmi dobrá skladovatelnost, raná a vysoká plodnost, vhodnost pro intenzívní tvary, tržní hodnota plodů.
Nedostatky: Velmi silná náchylnost k padlí, sklon k drobnoplodnosti v údobí plné plodnosti, chuťově jen průměrná kvalita plodů.
Poznámky
Idared se u nás ve větším rozsahu pěstuje poměrně krátkou dobu. Patří jen do těch míst, kde trpí méně padlím. Je stejně citlivý k padlí jako Jonathan. Stromky zpočátku rostou dosti silně. Na silných výhonech tvoří často předčasný obrost. Velmi dobře obrůstá. Obrostové větve šlahounovitě ohýbají k zemi. Vyžadují středně silný i slabší zkracování. Později při nástupu plodnosti růst rychle ustává. V této době je nutné zmlazení, podle potřeby středně hluboké zmlazení plodonosného dřeva anebo raději i jemnější. Ukazuje se, že Idared bude velmi vhodný pro pásové výsadby. Tento typ vyhovuje nejlépe růstu této odrůdy. Z dosavadních zkušeností se ukazuje, že je vhodný i pro přísněji tvarované plošné tvary ovocných stěn. Z podnoží se doporučuje používat skupinu středně rostoucích podnoží, aby byl zachován lepší růst. Odrůda je značně citlivá na virovou plochovětvost, která je u nás nejvíce rozšířená u Wagenerova. V případě onemocnění růst ustává a plody jsou malé a nepravidelně hranaté, na kůře větví a kmenech se vytvářejí zasychající rány podobné rakovině.
Idared se doporučuje do zahrádek a i do tržních výsadeb za předpokladu, že v této poloze není nebezpečí silného napadání padlím. Dlouhou dobou konzumní zralosti doplňuje vhodně sortiment o vyloženě zimní odrůdu typu Ontaria.
Hlavní znaky pro rozpoznání
Habitus koruny, tvar listů, tvar plodu, který je zploštěle kulovitý, a dosti typické vybarvení plodů.