Synonyma a cizí názvy: Kidd’s orange Red.
Původ: Nový Zéland. Vyšlechtil ji J. H. KIDD v Hawkei z křížení odrůd Red Delicious x Coxova reneta v roce 1924.
Rozšíření: Na Novém Zélandě je značně rozšířena jako tržní vývozní odrůda. Po druhé světové válce se dostala do Ameriky a do Evropy, kde se začíná pěstovat. U nás se rozšiřuje značně od roku 1966 i do velkovýsadeb.
Znaky a vlastnosti stromu
Habitus: Koruna je široce kuželovitá, snadno houstne, plodonosné dřevo je kratší až středně dlouhé na delších bočních větvích.
Růst: Zpočátku roste silně až velmi silně a vyhovující růst se podržuje i v plodnosti. Poměrně dobře obrůstá, na dvouletém dřevě vytváříte plodné trnce. Ve školce roste rovněž dosti silně, jen mírně se zakřivuje, značně obrůstá předčasným delším obrostem, který nasazuje v dosti tupém úhlu. Do tvaru čtvrtkmenů se dá pěstovat z oček od země.
Výhony: Středně silné, většina výhonů více nebo méně zakřivená, tvarově silně kolénkovitá. Internodia středně dlouhá, pravidelná. Barva výhonů je zastřeně fialově hnědá, horní část je jen nepatrně plstnatá, ostatní jemně ojíněná. Lenticely jsou kulaté, světle hnědé, ve spodní části středně husté, k vrcholu výhonu jich ubývá a jsou málo znatelné. Pupeny jsou protáhle kuželovité, tupější, mírně odstávající, středně velké, šupiny načervenalé, mezi šupinami světle šedé ochmýření, sedí na nízkých, ale dlouhých a širších patkách, střední žebro naznačené, boční ostrá. Květní pupeny jsou pravidelně kuželovité, ostře zašpičatělé, středně velké, šupiny načervenalé, tmavě hnědé, celé ochmýřené. Dvouleté dřevo je šedohnědé, lenticely málo znatelné.
Listy: Středně velké, protáhle eliptičné, nejširší v dolní třetině čepele, tvarově dosti nevyrovnané, symetrické, jasně zelené, lesklé, naspodu jen málo plstnaté. Okraj čepele je nepravidelně jednoduše i dvojitě pilovitý, plocha čepele je rovná, mírně žlábkovitě ohnutá, podélně jen málo prohnutá, špička ostře zašpičatělá a vykloněná do strany. Řapík je nasazen v ostrém úhlu, je slabší, středně dlouhý, téměř lysý. Palisty jsou krátké, štětinkovité.
Květy: Středně veliké až větší, široce miskovité. Korunní plátky jsou bělavé, silně narůžovělé, na rubu nachově růžové až načervenalé, eliptičné s prodlouženou tupou špičkou, na krátkých stopečkách, mírně lžičkovitě prohnuté, pravidelné, s okrajem rovným. Plátky se vzájemně překrývají. Poupata po 5 – 6 v květenství, intenzívně fialově růžová až červená, opakvejčitá, na špičce rozšířená. Kališní ušty jsou středně dlouhé, nazpět ohnuté. Čnělky jsou tuhé, rovné a přesahují úroveň prašníků.
Opylovací poměry: Dobrý opylovač, kvete středně pozdě. Vhodní opylovači: Bláhovo oranžové, Golden Delicious, Dukát, James Grieve, Jonathan, McIntosh, Spartan, Starking, Starkrimson Delicious. Vzájemně se neoplodňuje s Coxovou renetou.
Znaky a vlastnosti plodu
Tvar: Kuželovitý až úzce kuželovitý, nejširší je pod polovinou plodu, nepravidelně tupě žebernatý, některá žebra jsou zřetelná po celém plodu. Ke kalichu se plody stahují, ve stopečné části jsou nepravidelně zaoblené, příčný obrys nepravidelně hranatý, podélný průřez je souměrný, k jedné straně je plod smáčknutý. Tvarová vyrovnanost je střední až vyrovnaná.
Velikost: Větší, ve velikosti jsou plody dosti vyrovnané.
Slupka: Hladká, někdy částečně hranatá, matná, suchá, tužší, ale ještě dosti křehká. Základní barva je při sklizni žlutozelená s bělavým ojíněním, později slámově žlutá až zlatožlutá, krycí barva je oranžově červená, tečkovaná, na sluneční straně jasně červená, líčko je pruhované, proužky jsou nepravidelné, krátké, ale dosti výrazné. Červená barva kryje 3/4 plodu a nenápadně přechází do oranžově žluté krycí barvy, často se rzivým mramorováním. Lenticely jsou malé, málo znatelné, světle rzivé.
Stopka: Krátká, silná, rovná, šedozeleně ochmýřená, zdužnatělá, zejména na bázi, okraje jamky dosahující nebo jen málo přečnívající. Stopečná jamka je široká, středně hluboká, nepravidelná, světle šedá, mírně plstnatá, z větší části čistá.
Kalich: Uzavřený, středně veliký. Ušty užší, protáhlé, ostře zašpičatělé, suché, zelenošedě plstnaté, téměř vzpřímené, jen mírně nazpět ohnuté. Kališní jamka je úzká, nepravidelná, nepravidelně žebernatá, až ke kalichu hrbolatá.
Dužnina: Žlutobílá, částečně pod slupkou nazelenalá, pevná, tužší, při ideální konzumní zralosti ještě dostatečně šťavnatá, později poněkud sušší. Chuť je navinule sladká, aromatická, velmi dobrá.
Jádřinec: Malý, kuželovitý. Pouzdra nepravidelně vyvinutá, pootevřená do osní dutiny, stěny pouzder jen málo popraskané. Semena jsou dobře vyvinutá.
Doba zrání: Sklízí se koncem září až začátkem října, konzumní zralosti dosahuje v listopadu, vydrží do konce února, při dobrém uskladnění i mnohem déle. Dobře se skladuje bez ztrát, jenomže plody ztrácejí na šťavnatosti.
Hospodářské vlastnosti
Plodnost: Plodit začíná později a plodnost je téměř pravidelná. Plody nasazuje obvykle po 1 a vytváří nanejvýše shluky po 2 – 3 plodech. Plody jsou poměrně pravidelně rozděleny po celé ploše koruny. Celkově je velmi úrodná.
Vhodné tvary a podnože
Nehodí se na vyšší tvary polo- a vysokokmeny, neboť plody snadno padají. Doporučujeme čtvrtkmen na M 1, A2, a M 11, zákrsek na M 2 a 4, vřetenovitý zákrsek na M 9. Nejvýhodnějším typem výsadby jsou pásové výsadby zákrsků anebo vřetenovitých zákrsků; na přísně tvarované ovocné stěny palmet není nejvhodnější pro svůj počáteční růst, ale i zde se ještě dá pěstovat a je vhodnější pro tento způsob než Coxova reneta.
Nároky na prostředí
Je dosti náročná na úrodné hlubší půdy, nehodí se vysazovat na suchá, písčitá stanoviště a do otevřených poloh, kde trpí větrným počasím. V širším měřítku není u dás dostatečně vyzkoušena, ale poněvadž je méně náročná než Coxova reneta, můžeme ji vysazovat i do středních, chráněných poloh, kde se prodlouží konzumní zralost. Ve vlhkých přehnojených půdách trpí „křenčením“ plodů.
Odolnost
Proti strupovitosti poměrně odolná, padlím trpí středně silně, v suchých létech až silně. Často trpí hořkou skvrnitostí plodu. Je velmi citlivá na virovou mozaiku jabloní. Proti mrazům, jak ukazují dosavadní výsledky, je dosti odolná, ukazuje se lepší odolnost než u Coxovy renety.
Schopnost k přepravě
Jak při sklizni, tak i při skladování snáší transport velmi dobře. Plody se neotlačují a otlačeniny nejsou znatelné, velmi dobře se češe.
Celkové zhodnocení
Přednosti: Velmi dobrá chuť, vybarvení a velikost plodů, schopnost k přepravě i manipulaci, brzký nástup do plodnosti a celková úrodnost, dobrá skladovatelnost. Přijatelné jsou i agrotechnické požadavky, umožňující její pěstování na nejintenzívnějších tvarech a typech výsadeb.
Nedostatky: Náchylnost ke „křenčení“ plodů, které se dá ale odstranit postřikem vápenatých solí, zkrácená konzumní zralost v teplém a suchém podzimu, projevující se předčasným moučnatěním plodů.
Poznámky
Kidd’s orange je odrůdou pro nás novější, kterou nemáme v provozních výsadbách vyzkoušenou a uvedené údaje jsou čerpány z poloprovozních výsadeb na několika místech v ČSSR. V mládí stromy rostou pravidelně, snadno se tvarují. Hlavní větve vyrůstají v tupém úhlu. Zakracování doporučujeme při výchovném řezu středně silné. Poměrně dobře obrůstá středně dlouhým dřevem. Na jednoletém dřevě neplodí nebo jen ojediněle. Do údobí plodnosti se dostavuje postupně velmi snadno. Při velké násadě je třeba redukovat plodonosný obrost středně silným zmlazovacím řezem. Hluboké zmlazení plodného dřeva se nedoporučuje, koruna by byla příliš hustá růstovými výhony. Stejně jako u Coxovy renety nesmíme stromy jednostranně přehnojovat dusíkem, jinak plody ztrácejí skladovatelnost.
Kidd’s orange doporučujeme do intenzívních výsadeb, zvláště v oblastech, kde nenastává urychlení zrání a tím i zkrácení konzumní zralosti. Má celou řadu výhod před Coxovou renetou, s níž ji řadíme do stejné skupiny odrůd.
Hlavní znaky pro rozpoznání
Široce kuželovité, velké plody typického tvaru, sušší slupka, silnější stopka, výhony připomínající James Grieve, ale tmavší barvy a ojíněné.