Roste divoce v západní Asii, jihovýchodní Evropě a porůznu ještě ve společenstvu listnatých stromů v mírném pásmu. Široké geografické rozšíření této jabloně způsobuje velkou biologickou i morfologickou mnohotvárnost, zejména pokud se týká růstu, dlouhověkosti, doby zrání a základních znaků plodů.
Stromy dosahují výšky 10 m a průměru kmene až 60 cm. Koruny jsou široce kulovité, poměrně řídké se silnými kosterními větvemi, hojně porostlými trny. Kořenový systém na rozdíl od jabloně nízké je velmi silně rozrostlý a sahá hodně do hloubky. Jednotlivé kořeny dosahují hloubky až několika metrů nebo ve směru vodorovném přesahují 2 – 3 krát okraj koruny. Stromy jsou celkem přizpůsobivé k rozdílným půdním i klimatickým podmínkám i klimatickým podmínkám. Listy jsou široce nebo oválně vejčité, popřípadě okrouhlé, drobně i hrubě pilovité, ukončené ostrou špičkou. Starší listy jsou hladké, na rubu téměř bez plsti, pouze mladší listy jsou plstnatější. Jednoleté výhony jsou obvykle červenohnědé, nejčastěji hladké a mají výrazné lenticely.
Květy jsou zpočátku růžové, později bíle narůžovělé, celkem malé, květní stopky jsou téměř lysé, kalich slabě plstnatý. Typickým znakem jsou lysé nebo jen slabě ochmýřené čnělky, do poloviny srostlé.
Plody s neopadavými kalichy jsou drobné, kulovité až oválně kulovité, zeleně nebo žlutě, někdy ruměncově zbarvené, chuti zpravidla kyselé a natrpklé.