Synonyma a cizí názvy: Žádné nemá.
Původ: Kanada. Byla vyšlechtěna jako kříženec kombinace McIntosh x Newton. Je rozšiřována od roku 1930.
Rozšíření: V zahraničí je rozšířena zejména v Kanadě, částečně také v Americe a pěstuje se i v Polsku. U nás se pěstuje v posledních létech v zahrádkách a v současné době se vysazuje i ve velkých intenzívních výsadbách. Byla zařazena do listiny povolených odrůd v ČSSR v roce 1969.
Znaky a vlastnosti stromu
Habitus: Koruna je kulovitá až málo ploše kulovitá, snadno se zahušťuje.
Růst: Středně silný, později slabší, výhony dobře obrůstají kratším a středně dlouhým plodonosným obrostem. Ve školce roste rovně, bez vyvazování, středně silně. Proto je možno pěstovat stromky bez mezištěpování. Tvoří méně obrostu a vytváří pravidelné korunky.
Výhony: Středně silné, rovné, téměř válcovité, mírně zakřivené a tvarově kolénkovité. Internodia středně dlouhá, velmi nestejnoměrně hustá. Barva je slabě nafialověle hnědá, vrcholek jen nepatrně plstnatý, ostatní část výhonu lesklá, zejména ve střední části, spodní část málo ojíněná. Lenticely drobné, řídké, málo nápadné, nestejnoměrně rozšířené. Pupeny středně velké, oválné, zcela přitisklé, jemně ochmýřené, sedící na malých patkách, boční žebra znatelná, střední žebro chybí. Květní pupeny jsou středně velké, kuželovité, s červenohnědými šupinami, hladké, jen mezi šupinami málo ochmýřené. Dvouleté dřevo je matně šedohnědé, lenticely málo znatelné.
Listy: Středně velké, široce vejčité až eliptické, nejširší přibližně ve středu čepele, tvarově dosti vyrovnané, symetrické, sytě tmavě zelené, lesklé, na rubu dosti silně ochmýřené. Okraj čepele je pilovitý až vroubkovaný, značně variabilní, plocha je dosti zprohýbaná, zvláště okolo středního nervu, miskovitě prohnutá, podélně prohnutá v místě nasazení čepele, špička ostře zúžená, ke straně odkloněná. Řapík je nasazen v tupém úhlu, je středně dlouhý až kratší, středně silný, báze ztlustlá, načervenalá, středně silně ochmýřená. Palisty málo vyvinuté, nebo často vůbec chybějí.
Květy: Středně velké, miskovitě prohnuté. Korunní plátky jsou okrouhle eliptické, narůžovělé, zvrásněné, okraje mírně zvlněné, na delších stopečkách, vzájemně se nedotýkající. Poupata po 5 – 6 ve květenství, vejčitá, jen slabě narůžovělá. Čnělky dosti silné, tuhé, vzpřímené, blizny na úrovni prašníků. Květy se podobají květům odrůdy McIntosh.
Opylovací poměry: Dobrý opylovač, kvete středně pozdě. Vhodní opylovači: Coxova reneta, Golden Delicious, Dukát, James Grieve aj.
Znaky a vlastnosti plodu
Tvar: Kulovitý až zploštěle kulovitý, souměrný, příčný průřez jen nepatrně nepravidelně kruhovitý, mírně tupě žebernatý; žebra jsou oblá, nejvíce patrná, ve střední části plodu a okolo kališní jamky. Tvarově jsou plody dosti vyrovnané až velmi vyrovnané.
Velikost: Střední až menší, ve velikosti jsou plody již méně vyrovnané. Při bohatých násadách, zvláště v pozdějších létech a v suchém období jsou plody malé.
Slupka: Hladká, lesklá, slabě mastná, fialově ojíněná, zvláště u plodu, které jsou ještě na stromě nebo u čerstvě načesaných, středně tlustá, pevná, pružná. Základní barva je zelenožlutá, později až slámově žlutá, téměř zcela překryta „rozmytou“, tmavě hnědočervenou barvou, na sluneční straně tmavší, hnědofialové líčko v nenápadných proužcích. Lenticely jsou světle žluté, zastřeně pronikající.
Stopka: Krátká, jen zřídka přesahující úroveň stopečné jamky, na bázi ztlustlá, hnědá, chloupkatá. Stopečná jamka středně hluboká až hlubší, nepravidelná, nazelenale šedě ochmýřená.
Kalich: Středně velký, uzavřený až pootevřený. Ušty širší, nápadně zelenošedé, mírně nazpět ohnuté. Kališní jamka je pravidelná, středně široká a hluboká, ohraničená dosti výraznými, oblými žebry a mezi žebry mírně zvlněná.
Dužnina: Bílá, místy mírně nazelenalá, jemná, křehká, velmi šťavnatá. Chuť je příjemně navinule sladká, velmi dobré až výborné chuti, pokud plody nejsou přezrálé. Chutí se blíží odrůdě McIntosh, není ale tak výrazně aromatická. Barvou dužniny a konzistencí je zcela této odrůdě podobná.
Jádřinec: Středně velký, cibulovitý, výrazně ohraničený. Pouzdra otevřená do osní dutiny, menší, stěny hladké, lesklé. Semena dobře vyvinutá, tmavě hnědá, zaoblená.
Doba zrání: Sklízí se koncem září až počátkem října. Při pozdnějších sklizních dochází ke ztrátám jednak opadem plodů, ale i snížením doby skladovatelnosti. Osvědčila se ranější sklizeň o 1 až 2 týdny, podobně jako u Coxovy renety, neboť se tímto zákrokem doba skladovatelnosti hodně prodlouží. Konzumní zralosti dosahuje počátkem listopadu až v prosinci a vydrží do února až března. Skladovatelnost lze velmi dobře prodloužit schlazováním, neboť chlazení snáší velmi dobře.
Hospodářské vlastnosti
Plodnost: Začíná plodit záhy až středně brzy. Plody nasazuje po 2 – 3 a často se vytvářejí z několika květenství i větší shluky. Má mírný sklon ke střídavé plodnosti, zejména ponecháme-li plody při květné násadě bez regulace násady. Uvádí se, že je dobré plody redukovat protrháváním nebo i chemickými postřiky. Celkově je Spartan odrůdou úrodnou.
Vhodné tvary a podnože
Tato odrůda je vhodná pouze pro nižší tvary. Pro vysoké tvary extenzívně obdělávaných sadů se nehodí, protože při vysoké plodnosti a nižší agrotechnice jsou plody drobné a nevyvinuté. Nejvhodnějším tvarem jsou různá vedení ovocných stěn na středně vzrostlých podnožích M 2, 4, 1, dále zákrsky na M 2, 1 a 4 a vřetenovité zákrsky na M 9. Zcela lze doporučit také pásové výsadby a volněji tvarované ovocné stěny v místech chráněných i hustší výsadby na M 9. Hodí se i pro přeroubování, ale jen nízkých tvarů na odpovídajících podnožích.
Nároky na prostředí
U nás nebyl ještě vyzkoušen na všech stanovištích, ale z dosavadních výsledků vyplývá, že vyžaduje polohy v I. – II. zóně, půdy úrodné, pravidelně hnojené a obdělávané. Suché půdy nesnáší, neboť ovoce brzy dozrává a nedospěje do normální velikosti, pokud ovšem nejsou sady zavlažované.
Odolnost
Strupovitostí trpí silně, je však odolnější než velmi podobná odrůda McIntosh. Proti padlí je středně odolná, proti mrazům je ve dřevě a i v květech odolná.
Schopnost k přepravě
Odolnost proti otlačení je střední. Menší otlačeniny vzniklé při sklizni nejsou v červené barvě patrné, při česání je nutná opatrnost, aby se nevytrhávaly stopky a aby se plody nemačkaly příliš o sebe (jsou ve shlucích).
Celkové zhodnocení
Přednosti: Hlavní předností této odrůdy je vzhled plodů, zvláště její barva, tvar, velmi dobrá až výborná chuť, vyhovující skladovatelnost, plodnost a dobré růstové vlastnosti.
Nedostatky: Malá odolnost proti chorobám, zejména strupovitosti, rychlé dozrávání plodů, zvláště v suchém podzimním období, a z toho plynoucí předčasný opad a menší velikost plodů.
Poznámky
Odrůda Spartan má vyhovující růst, a to středně silný, snadno vytváří kvalitní a převážně středně dlouhý obrost. Úrodnost je velká a navíc odrůda plodí ve shlucích. Z těchto důvodů je třeba pečlivě hlídat správný poměr mezi plodným a růstovým dřevem. Dobře snáší středně silné až hluboké zmlazení, zvláště tzv. detailní řez plodonosného obrostu. Velmi dobře se převádí z období růstu do údobí plné plodnosti. Při nesprávném uplatňování udržovacího řezu vzniká sklon ke střídavé plodnosti.
Koruny jsou pevné, obrostové větve se špatně ohýbají. Je vhodná pro ovocné stěny téměř všech typů palmet, zvláště tam, kde lze využít nutnosti zmlazování.
Plody se nesmějí zvláště v teplých a suchých polohách ponechávat na stromě.
Spartan doporučujeme jak do zahrádek, tak i do větších intenzívních sadů na nižší tvary, zejména pásové výsadby zákrsků a výsadby ovocných stěn, do půd přiměřeně vlhkých a dosti úrodných. Tržně je velmi vhodný.
Hlavní znaky pro rozpoznání
Rovné, fialově hnědé, téměř lesklé výhony, tvar plodů, zejména kališní části plodu a kališní jamky, barva plodů s výrazným a silným ojíněním (po setření se plody silně lesknou), bílá, mírně nazelenalá barva dužniny.