Synonyma a cizí názvy: Bankroft.
Původ: Kanada. Pochází z křížení odrůd Forest x McIntosh, provedeného v Ottawě na Centrální pokusné farmě. Selekce byla provedena v roce 1930.
Rozšíření: V zahraničí je tato odrůda snad nejvíce rozšiřována v Polsku, kde je pěstována v tržních výsadbách. K nám byla dovezena z Polska a začala se ve školkách množit v roce 1958 a byla pokusně vysazena do některých velkých výsadeb.
Znaky a vlastnosti stromu
Habitus: Koruny jsou zpočátku kulovité, později zploštěle kulovité a až převislé, hustší, s větvemi rostoucími ve velmi tupém úhlu; staré stromy mají větve téměř vodorovné.
Růst: Roste středně silně, velmi dobře se větví, při krátkém řezu dochází k houstnutí koruny. Plodonosný obrost je středně dlouhý, velmi bohatý, s převažujícími plodnými trny až krátkými plodnými větvičkami. Ve školce roste středně silně a dosti křivě. Pro nižší tvary se dá pěstovat z oček; čtvrtkmeny je již lépe provádět s mezištěpováním. Vytváří velmi hustý obrost po celém kmínku.
Výhony: Středně silné a dlouhé, většinou zakřivené, tvarově mírně kolénkovité. Internodia středně dlouhá až dlouhá, nepravidelná. Barva výhonů je světle žlutohnědá, ve stínu mírně nazelenalá; téměř celé výhony jsou jemně ochmýřené, na bázi jen nepatrně. Lenticely jsou malé, nepravidelné, světle hnědé, na bázi velmi husté, jinak po celém výhonu velmi nápadně vystouplé a výhony zdrsňují. Pupeny jsou dlouze protáhlé, zaoblené, velké, mírně odstávající, plstnaté, sedící na širších protáhlejších patkách s ostře vyznačenými bočními žebry. Květní pupeny jsou středně velké, ostře zašpičatělé, s šupinami karmínově červenými. Dvouleté dřevo je světleji olivově hnědé, s velkými vystouplými, korkovitými lenticelami.
Listy: Malé až středně velké, okrouhle vejčité, oválné i u špičky, tvarově vyrovnané, světleji zelené, pololesklé, naspodu málo ochmýřené. Okraj čepele je velmi jemně, mělce a pravidelně tupěji pilovitý, povrch čepele je značně zprohýbaný, plochý, špička krátká, tupěji zakončená. Řapík je nasazen v tupém úhlu, je středně dlouhý, slabší, mírně ochmýřený. Palisty krátké, štětinkovité.
Květy: Středně velké, miskovité až kalichovité. Korunní plátky jsou bílé, fialově žilkované, naspodu růžové, oválné, značně miskovitě prohnuté, okraje mírně zvlněné, vzájemně se překrývající. Poupata po 4 – 5 v květenství, zpočátku kulatá, intenzívně fialově červená, později vějířovitá a jen nafialověle růžová. Kališní ušty jsou rovné a mírně nazpět ohnuté. Čnělky kratší, pevné, blizny v úrovni prašníků.
Opylovací poměry: Dobrý opylovač, kvete středně pozdě. Vhodní opylovači: Beforest, Cortland, Jonathan, Linda, Ontario, Parména zlatá zimní a Wealthy.
Znaky a vlastnosti plodu
Tvar: Kulovitý až zploštěle kulovitý, ke kalichu náhle sbíhající, slabě žebernatý, v kališní části dosahují žebra jen do jedné třetiny plodu, ve stopečné části je plod zaoblený, podélně souměrný, příčně téměř pravidelný nebo jen nepatrně hranatý.
Velikost: Střední, někdy i větší, ve velikosti jsou plody středně vyrovnané.
Slupka: Suchá, hladká, někdy i zdrsnělá, pevná, mdle lesklá. Základní barva je zelenožlutá, později žlutá, krycí barva růžová až jasně červená, slabě rzivá, líčko je červenavě žíhané. Lenticely jsou rzivé, četné, méně nápadné. Červená barva kryje 1/2 – 3/4 plodu, barevnější je červená mutace, kde je líčko tmavěji červené a více „rozmyté“.
Stopka: Středně dlouhá, středně silná i tenčí, nedosahuje nebo jen těsně dosahuje úroveň jamky. Stopečná jamka je široká, hlubší, většinou pravidelná, částečně rzivá.
Kalich: Zavřený až pootevřený, menší. Ušty jsou užší, malé, špičaté, nazelenale šedé. Kališní jamka je nepravidelná, menší, užší a mělká, žebernatá, mírně prorezivělá.
Dužnina: Mírně nažloutlá, křehká, dosti šťavnatá. Po rozkrojení slabě hnědne. Chuť je sladce nakyslá, jen slabě aromatická, dobrá, hodně závislá na stanovišti.
Jádřinec: Středně velký, dutoosý a je umístěn ke středu plodu. Pouzdra protáhlá, kratší, s mírně popraskanými stěnami, pootevřenými do menší osní dutiny. Semena dobře vyvinutá, krátká, tupě zakončená.
Doba zrání: Sklízí se v polovině října, pokud možno co nejpozději, plody se nejlépe vybarvují na podzim, nepadají. Konzumní zralosti dosahuje v prosinci až v lednu, v dobrých skladovacích podmínkách vydrží až do dubna. V suchých sklepech vadne a je třeba vyšší vlhkosti vzduchu. Dobře se skladuje v chladírnách.
Hospodářské vlastnosti
Plodnost: Začíná středně pozdě, zpočátku je pravidelná, v pozdějších létech částečně střídavá, celkově dosti vysoká. Nasazuje po 1 – 2 plodech v květenství, plody jsou dosti pravidelně rozdělené, jen místy na krátkých plodonosných větévkách vytváří menší shluky.
Vhodné tvary a podnože
Je vhodný zejména pro kmenné tvary. Polokmeny na semenáči, čtvrtkmeny na M 1, 11 a A2, zákrsky na M 2 a 4, vřetenovité zákrsky na M 9. Pro pásové výsadby je dosti vhodný, ale pro tvarované ovocné stěny palmet nevhodný.
Nároky na prostředí
Vyžaduje stanoviště I. – II. zóny, podle cizích údajů vyžaduje úrodnou a hnojenou půdu. U nás není ještě tato odrůda dostatečně vyzkoušená, ale ukazuje se, že kromě suchých půd a poloh by se dala pěstovat i ve středních a vyšších polohách s obdělávanou půdou, protože je odolná vůči mrazu a jen středně náchylná ke strupovitosti. Je nevhodná pro teplé a suché polohy, kde se v hojné míře vyskytuje padlí jabloňové.
Odolnost
Strupovitostí trpí středně, padlím silně. Proti mrazům je odolná, byla zjištěna pouze poškození na jednoletých výhonech na špičkách. Je choulostivá na postřiky a vlhké a studené prostředí, kde se vytváří rzivost na slupce.
Schopnost k přepravě
Je velmi dobrá, plody jsou proti otlačení velmi odolné.
Celkové zhodnocení
Přednosti: Největší předností je skladovatelnost a delší doba konzumní zralosti, dobrá schopnost k přepravě, odolnost proti mrazu, dosti vyhovující odolnost proti strupovitosti a menší náročnost na stanoviště. Dobrou vlastností je i to, že plody dobře drží na stromě.
Nedostatky: Velmi malá odolnost proti padlí jabloňovému, málo vhodný vzrůst, který má za následek zahušťování korun a znesnadňuje pěstování na intenzívních tvarech, pozdější střídavá plodnost, průměrná chuť a velmi odlišná z různých stanovišť.
Poznámky
Stromky po výsadbě rostou středně silně a vyznačují se bohatým rozvětvováním, proto zakracování základních výhonů lze provádět jen středně hluboko. Vytváří větve druhého řádu téměř vodorovné bez velkých nároků na řez a ohýbání. Obrůstá kratším plodonosným dřevem ve tvaru trnců, které se později rozvětvují. Při tvarování je nutno provádět důsledný průklest. Při udržovacím řezu je nutné věnovat se průklestu a odstraňování výhonů napadených padlím. Snáší jen jemné zmlazení plodonosného obrostu. V našich poměrech je třeba využívat tuto odrůdu v polohách, kde jsou drsnější zimy, ale slunný teplejší podzim, a kde je možno zlepšit úrodnost půd obděláváním. V těchto polohách odrůda netrpí padlím a v dostatečné míře odolává strupovitosti. V těchto místech by tato odrůda mohla nahradit méně kvalitní odrůdy, jako např. Vilémovo, Strýmku a jiné, které se do těchto míst doporučovaly v dřívějších dobách. Největším problémem, a to již ve školkách, zůstává boj proti padlí. Bancroft je vhodný pro větší samozásobitelské sady a pro zahrádky ve vyšších polohách na čtvrtkmenech anebo zákrscích. Doporučujeme vysazovat červenoplodou mutaci Red Bancroft, který připomíná vybarvením a částečně i tvarem McIntosh.
Hlavní znaky pro rozpoznání
Habitus koruny s tupým nasazením větví a obrostu na letorostech, vystouplé nápadné lenticely na výhonech a dvouletém dřevě, napadení výhonu padlím, tvar i vybarvení plodů.