Synonyma a cizí názvy: Žádné nemá.
Původ: USA. Kříženec odrůd Ben Davis x McIntosh, vyšlechtěn na pokusné stanici v Genevě (stát New York) v roce 1898.
Rozšíření: Byla rozšířena v Americe, u nás se pěstovala ojediněle v zahrádkách a byla již vyřazena z pěstování.
Znaky a vlastnosti stromu
Habitus: Koruna je zpočátku kulovitá, později ploše kulovitá, s převislými větvemi. Koruny jsou husté, větve nasazuje v tupém úhlu.
Růst: Bujný, šlahounovitý, intenzívní růst se udržuje i později v době plné plodnosti stromů. Dosti špatně obrůstá; vytváří hlavně delší až dlouhé plodné větvičky, na jejichž koncích plodí.
Výhony: Slabé, tenké, hodně zakřivené, tvarově méně kolénkovité, jen terminální výhony jsou silnější. Internodia středně dlouhá. Barva je tmavě nafialověle hnědá až tmavě čokoládově hnědá, celý výhon je bez ochmýření, velmi lesklý, téměř neojíněný až na místy jen malé ostrůvky. Lenticely tečkovité, hnědé, málo výrazné, značně husté v dolní polovině. Pupeny malé, kulaté, přitisklé, zanikají za krátce vystouplou patkou s vyniklým středním žebrem. Květní pupeny jsou velké, oválně vejčité, špička nápadně šedě ochmýřená. Dvouleté dřevo tmavě nafialověle hnědé.
Listy: Středně velké, široce eliptické, krátce zašpičatělé, mírně asymetrické, tvarově nevyrovnané, tmavě zelené, při rašení světle šedě ochmýřené, lesklé, naspodu středně plstnaté. Okraj čepele je jemně tupě pilovitý až vroubkovaný, povrch rovný nebo mírně prohnutý, podélné prohnutí malé, špička kratší, rovná nebo nahoru ohnutá. Řapík je nasazen v tupějším úhlu, středně dlouhý a silný, málo ochmýřený. Palisty malé, méně vyvinuté.
Květy: Středně velké, téměř ploché nebo jen široce talířovitě prohnuté. Korunní plátky mléčně bílé, jen slabě žilkovitě narůžovělé, nepravidelné, s vystouplým středním nervem, vejčité, mírně prohnuté, zvlněné, okraj plátků je ohnutý a rovný, plátky se vzájemně nedotýkají. Poupata po 5 – 6 v květenství, eliptická, smetanově žlutobílá, slabě narůžovělá. Kališní ušty téměř rovné. Blizny v úrovni prašníků.
Opylovací poměry: Je dobrý opylovač, kvete středně raně. Vhodní opylovači: McIntosh, Průsvitné letní, Red Delicious, Bancroft, Jonathan, Wealthy.
Znaky a vlastnosti plodu
Tvar: Kulovitý, zdánlivě zploštěle kulovitý, nejširší pod polovinou plodu, souměrný, na příčném průřezu téměř pravidelný. Povrch plodu v kališní části zaobleně mírně žebernatý, často také mírně hrbolatý, ve stopečné části široce uťatě zaoblený. Ve tvaru jsou plody méně vyrovnané.
Velikost: Střední až velká.
Slupka: Hladká, jemná, pololesklá, později polomastná, pružná, tenká. Základní barva je zelenožlutá, později slámově žlutá, krycí barva je tečkovaně oranžově červená, líčko výrazně pruhované. Plod je silně červenofialově ojíněný s voskovým náletem. Červená barva kryje 1/2 – 3/4 plodu a vykazuje působivé kontrasty se základní barvou. Zastíněné plody bývají vybarveny nedokonale.
Stopka: Nestejně dlouhá, rovná, středně silná, zelenavě plstnatá, úroveň jamky mírně přesahující. Stopečná jamka je široká, středně hluboká, dosti pravidelná, jemně šedozeleně plstnatá.
Kalich: Uzavřený, středně velký. Ušty delší, zelenavě šedé, malé. Kališní jamka je hlubší, slabě žebernatá, zvlněná, čistá, bez rzi.
Dužnina: Čistě bílá, velmi křehká, jemné konzistence, velmi šťavnatá. Chuť je sladká, mírně navinulá, silně kořenitá, aromatická, připomínající odrůdu McIntosh, ale je navinulejší, velmi dobrá až výborná.
Jádřinec: Široký, dutoosý a je umístěn ve středu plodu anebo mírně ke kalichu posunutý. Pouzdra široká, slabě popraskaná, pootevřená. Semena dobře vyvinutá.
Doba zrání: Sklízí se do poloviny října. Konzumní zralost nastupuje v listopadu a vydrží do února. Ztráty při skladování jsou značné, plody dosti hnijí.
Hospodářské vlastnosti
Plodnost: Středně raná, celkem pravidelná, ale menší až malá. Plody nasazují po 1 – 2 na koncích větví a drží poměrně dobře.
Vhodné tvary a podnože
Hodí se pouze pro nižší tvary, čtvrtkmen na M 1, zákrsky na M 2 a 4. Vřetenovitý zákrsek je málo vhodný pro rozložený a převislý růst. Vyžaduje volnější tvary, nejlépe pásové výsadby, na ovocné stěny palmet je nevhodný.
Nároky na prostředí
Vyžaduje stanoviště v I. – II. zóně, žádá úrodné půdy, teplé a chráněné polohy, avšak nikoliv uzavřené, v nichž trpí strupovitostí. V teplejších oblastech snáší i vyšší polohy.
Odolnost
Proti strupovitosti a proti padlí je jen velmi málo odolný. U nás není dostatečně prověřena odolnost proti mrazům; uvádí se, že je jen střední. Plody snadno již na stromě hnijí.
Schopnost k přepravě
Velmi špatná, na světlé základní barvě jsou otlačeniny velmi znatelné, snadno se otlačuje jak při sklizni, tak i později při manipulaci ve skladě.
Celkové zhodnocení
Přednosti: Velmi dobrá chuť se zvláštním aromatem a křehkou, svěží dužninou, lákavý vzhled plodů způsobený jejich velikostí, tvarem i vybarvením.
Nedostatky: Malá odolnost proti chorobám, zvláště padlí, nevhodný tvar koruny, malá plodnost, dosti velké nároky na půdu a polohy, zhoršená skladovatelnost a špatná schopnost k přepravě.
Poznámky
Stromky v mládí rostou bujně a dosti neurovnaně, a proto vyžadují pečlivý výchozí řez, nejprve středně dlouhý, později jen mírnější. Udržovací řez zaměříme zejména na průklest. Nesnese zmlazení obrostu, který by prorůstal do slabých růstových výhonů, což by mělo za následek houstnutí korunky a tím i oddálení plodnosti. Největším problémem je ochrana proti padlí, zejména v teplém a sušším roce.
Cortland nedoporučujeme k rozšiřování. Není vhodný pro tržní výsadbu. Na malých plochách by snad jen jeho chuťové vlastnosti mohly upoutat některé zahrádkáře. Ostatní vlastnosti jsou však jen průměrné až podprůměrné.
Hlavní znaky pro rozpoznání
Habitus koruny a téměř převislými bočními větvemi, tmavě hnědé, lesklé výhony, tvar plodů a ojínění slupky plodů.