Synonyma a cizí názvy: Flory, Banana, Winter Banana, Banane d’hiver.
Původ: USA; vzniklo na farmě Davida Floryho u Adamsboro v okrese Cass, ve státě Indiana v roce 1876.
Rozšíření: Rozsah pěstování v zahraničí není znám. U nás se pěstuje hlavně v zahrádkách.
Znaky a vlastnosti plodu
Habitus: Koruna je kulovitá, později až převisle kulovitá, přiměřeně hustá, větve jsou nasazeny v mírně tupém úhlu.
Růst: Středně silný, v mládí až velmi silný, snadno obrůstá středně dlouhým obrostem, větví se poměrně dobře. Při hlubokém řezu dochází k zahuštění větví v korunce.
Výhony: Dlouhé, středně silné, konce výhonu slabé, dosti zakřivené, tvarově středně kolénkovité. Internodia středně dlouhá až delší. Barva ve stínu olivově hnědá, střední část světleji načervenale hnědá, od vrcholu silně plstnatá, báze jemně stříbřitošedě ojíněné. Lenticely malé, tečkovité, středně husté až do střední části výhonu. Pupeny jsou malé, oblé, na špičkách plstnaté, těsně přisedlé, sedící na silně vystupující patce s ostrými žebry. Květní pupeny jsou vejčité, ostře zakončené, s červenohnědými šupinami, celkově jen slabě plstnaté. Dvouleté dřevo je šedavě hnědé, se znatelnými, světlejšími, korkovitými lenticelami.
Listy: Středně veliké, protáhle vejčité, výrazně dlouze zašpičatělé, asymetrické, tvarově listy méně vyrovnané, tmavě zelené, mdle lesklé, na rubu málo ochmýřené. Okraj čepele je jemně pilovitý, povrch čepele je rovný nebo je málo zvlněný, podélně značně prohnutý, špička užší, rovná. Řapík je středně dlouhý a silný, málo ochmýřený, slabě načervenalý včetně středního nervu. Palisty drobnější, vyvinuté.
Květy: Středně veliké, širší až zcela ploché. Korunní plátky narůžovělé, tvar plátku je oválný, výrazně miskovitý, okraje rovné, vzájemně se překrývající. Poupata po 5 – 6 v květenství, narůžovělá, zakulacená. Kališní ušty dlouhé, úzké, špičaté. Blizny v úrovni prašníků.
Opylovací poměry: Dobrý opylovač, kvete středně pozdě. Vhodní opylovači: Golden Delicious, Parména zlatá zimní, Straking Delicious.
Znaky a vlastnosti plodu
Tvar: Kulovitý, nejširší pod polovinou plodu, oble nepravidelně žebernatý, některá žebra se táhnou po celém plodu. U většiny plodů je vyznačen ostrý šev. Plody jsou nesouměrné, k jedné straně smáčknuté, tvarově středně vyrovnané, na příčném řezu nepravidelně hranaté.
Velikost: Větší až velká, vyrovnanost ve velikosti střední.
Slupka: Hladká, lesklá, mírně mastná, pevná, tuhá, hrubší. Základní barva je žlutozelená s často prostupujícími bělavě zelenými skvrnami, později slámově žlutá; krycí barva je jen na sluneční straně oranžově žlutá, se skořicově oranžovým líčkem. Lenticely jsou středně velké až velké, rzivé, v základní barvě bělavé, na líčku oranžově orámované, velmi nápadné a pro tuto odrůdu typické.
Stopka: Krátká, silnější, šedozeleně plstnatá, rovná, dosahující anebo jen málo přesahující úroveň jamky. Stopečná jamka je široká, hlubší, nazelenalá, jemně rzivá.
Kalich: Pootevřený, větší. Ušty široké, kratší, na bázi velmi široké, šedozelené, konce vztyčené, mírně nazpět ohnuté. Kališní jamka je širší, mělká, jen mírně žebernatá, jemně rzivá.
Dužnina: Nažloutlá, jemné konzistence, šťavnatá, na vzduchu slabě hnědnoucí. Chuť je navinule sladká s banánovou příchutí, dobrá až velmi dobrá.
Jádřinec: Středně veliký, dutoosý, posunutý nad střed plodu. Pouzdra jsou širší, mírně rozpraskaná, pootevřená do širší osní dutiny. Semena dosti dobře vyvinutá.
Doba zrání: Sklízí se v polovině října, konzumní zralosti dosahuje v prosinci a vydrží do dubna i déle.
Hospodářské vlastnosti
Plodnost: Plodit začíná středně brzy, plodnost je téměř pravidelná, až v plné plodnosti po velké sklizni někdy vynechává. Plody jsou na krátkém plodonosném dřevě ve větších hustých shlucích. Poměrně dobře drží na stromě.
Vhodné tvary a podnože
Polokmen na semenáči, čtvrtkmen na M 1, 11 a A2, zákrsek na M 2 a 4, vřetenovitý zákrsek na M 9. Je vhodná do pásových výsadeb a také do ovocných stěn přísněji tvarovaných palmet.
Nároky na prostředí
Vyžaduje dobré až středně dobré stanoviště v I. – II. zóně, vhodné polohy s dobrou půdou, snáší i občasné sucho.
Odolnost
Značně trpí strupovitostí, proti padlí je středně odolné. Proti mrazům je málo odolné, stromy jsou náchylné k namrzání zejména po velkých sklizních.
Schopnost k přepravě
V době sklizně je dobrá, při zrání horší, neboť se ovoce snadno otlačuje.
Celkové zhodnocení
Přednosti: Vhodný růst stromů, umožňující úspěšné pěstování téměř na všech tvarech, velikost a vyrovnanost plodů i při horších poměrech a vyšších sklizních, vhodná doba konzumní zralosti, dobrá skladovatelnost.
Nedostatky: Málo lákavý, vzhled plodu, většinou je průměrná chuť, malá mrazuvzdornost, nízká odolnost proti strupovitosti.
Poznámky
Stromy této odrůdy rostou poměrně vyrovnaně a silně. Výchovný řez provádíme středně hluboký, později jen málo hluboký. V plné plodnosti uplatňujeme zmlazování plodného obrostu. Zmlazení snáší poměrně dobře, avšak provádíme jej raději jemnější a častěji. Banánové lze doporučit do zahrádek pro pěstování zákrsků a ostatních tvarů nízkokmenů.
Hlavní znaky pro rozpoznání
Tvar plodu, typický ostrý šev přes celý plod, ohraničené, dosti nápadné lenticely v základní barvě slupky.