Batul

Synonyma a cizí názvy: Patul, Batullenapfel, Pomme Batul.

Původ: Rumunsko – Sedmihradsko. Je to velmi stará odrůda neznámého původu.
Rozšíření: V zahraničí bylo rozšířeno mimo Rumunsko ještě na Zakarpatské Ukrajině, kde vytvořil jednu z hlavních odrůd. U nás byl nejvíce rozšířen na Slovensku a místy na Moravě.


Znaky a vlastnosti stromu

Habitus: Koruny jsou velké, kulovité až vznosně kulovité. Větve jsou nasazeny v tupém úhlu. Velmi silně se rozvětvuje, koruny jsou pravidelné.
Růst: V mládí roste bujně, velmi zdravě a středně silný růst si udržuje i v údobí plné plodnosti. Výhony velmi dobře obrůstají kratším obrostem. Ve školce roste rovně, avšak tvoří mnoho obrostu. Odrůdu lze pěstovat z oček, ale ve starých výsadbách se běžně přeroubovávaly pláňata na místě v sadě.
Výhony: Středně dlouhé a silné, dosti zakřivené, tvarově dosti kolénkovité. Internodia jsou krátká až středně dlouhá. Barva je hnědočervená, nafialovělá, svrchní část výhonu je plstnatá, báze stříbřitě ojíněná. Lenticely jsou kulaté, vystouplé, tečkovité, světle rzivé, řídké. Pupeny jsou zakulacené, mírně odstálé, tupě zašpičatělé, silně ochmýřené sedící na nápadně vystouplých patkách s krátkým ostrým středním žebrem. Květní pupeny jsou podlouhlé, tupě zakončené, po celém povrchu šedě plstnaté. Dvouleté dřevo je olivově hnědé, nazelenalé, na sluneční straně čokoládově hnědé, s řídkými lenticelami.
Listy: Malé, vejčitě zašpičatělé, nejširší v dolní třetině čepele, silnější, tmavě zelené, mdle lesklé, na rubu plstnaté, symetrické, tvarově velmi pravidelné. Okraj čepele je jednoduše až dvojitě pilovitý, povrch čepele je mírně vlnitý, široce miskovitý, podélně jen málo prohnutý, špička krátká. Řapík je nasazen v tupějším úhlu, je delší, slabý, špinavě ochmýřený. Palisty jen málo vyvinuté.
Květy: Středně veliké, korunní plátky nachově narůžovělé, eliptické, slabě miskovitě prohnuté, zprohýbané, na okraji mírně zvlněné, vzájemně se málo překrývající. Poupata po 4 – 5 v květenství, nachově červená s bělavým nádechem. Kališní ušty menší, málo zpět zahnuté. Blizny jsou pod úrovní nebo na úrovni prašníků.
Opylovací poměry: Dobrý opylovač, kvete středně raně. Vhodní opylovači: Coxova reneta, Golden Delicious, Parména zlatá zimní, Starking Delicious aj.

Znaky a vlastnosti plodu

Tvar: Kulovitý až zdánlivě ploše kulovitý, nejširší ve středu plodu, povrch hladký, oblý bez žeber, příčný průřez hladký, podélně souměrný. Tvarově jsou plody zcela vyrovnané.
Velikost: Menší až malá, ve velikosti jsou plody vyrovnané.
Slupka: Hladká, matně lesklá, suchá, tuhá, pevná. Základní barva je světle zelená, v konzumní zralosti slámově žlutá, s líčkem narůžověle červeným, nenápadným v základní barvě. Červená barva kryje pouze 1/3 plodu. Lenticely malé, málo patrné, světlé v červené barvě, v základní barvě rzivé. Ve vlhčích létech se vytváří jemné rzivé „mapování“.
Stopka: Krátká až velmi krátká, tenká, rovná, dřevnatá, světle hnědá, málo plstnatá, převážně pod úrovní jamky. Stopečná jamka je středně široká a hluboká, velmi pravidelná, naspodu světle rzivá, rez vybíhá z jamky.
Kalich: Plně uzavřený, velmi malý. Ušty úzké, šedě plstnaté, malé, vztyčené, špičky ušt jen nepatrně nazpět ohnuté. Kališní jamka úzká, hluboká, pravidelná, bez žeber, čistá.
Dužnina: Bílá, málo nažloutlá, kolem uštu a jádřince mírně nazelenalá, tužší, avšak ještě křehká, poměrně šťavnatá. Chuť je nakysle sladká, dosti dobrá, ale celkově podprůměrná.
Jádřinec: Malý, protáhle eliptický, umístěn ve středu plodu. Pouzdra malá, krátká, široce zašpičatělá, uzavřená, stěny hladké; semena po 2 v pouzdru velmi dobře vyvinutá.
Doba zrání: Sklízí se v druhé polovině září, když ovoce začíná opadávat, konzumní zralosti dosahuje v prosinci a při průměrném skladování se dá udržet do března až dubna. Má malý odpad, ve skladech nehnije.

Hospodářské vlastnosti

Plodnost: Začíná plodit později až pozdě, plodnost nevýrazně střídavá, avšak celkově bohatá, ale jen na velké produkční ploše. Plody jsou pravidelně rozloženy po celé ploše koruny, jednotlivě nebo nejvýše po dvou.

Vhodné tvary a podnože

Polokmen na semenáči, čtvrtkmen na semenáči nebo M 1, 11. Na nízkokmeny se nehodí.

Nároky na prostředí

Je málo náročný na půdu, polohu i agrotechniku. Vyhovující je stanoviště v I. – III. zóně. Stromy jsou vděčné za vyšší vzdušnou vlhkost, proto jim nejlépe vyhovuje podhůří. Příliš suché stanoviště nesnášejí a ovoce padá.

Odolnost

Strupovitostí ve vlhkých létech trpí silněji, proti padlí je značně odolný. Proti mrazu je značně odolný a nebyly pozorovány škody namrznutím.

Schopnost k přepravě

Plody se při sklizni jen málo otlačují, dopravu snášejí velmi dobře, teprve v plné zralosti jsou plody citlivější.

Celkové zhodnocení

Přednosti: Malá náročnost na prostředí a agrotechniku, tvarová vyrovnanost, vyhovující vzhled, dobrá skladovatelnost plodů a dobrá mrazuodolnost.
Nedostatky: Drobné plody, podprůměrná chuť, malá odolnost proti strupovitosti, nevhodnost pro intenzívní výsadby.

Poznámky

Tato stará odrůda je vhodná jen pro extenzívní pěstování, dosahuje rychlého vzrůstu, ale nehodí se pro tržní ovocnářství na nižších tvarech. Z agrotechnických zásahů je nejdůležitější průklest hustších korun, aby se docílilo lepšího vybarvení plodů. Batul má význam jen pro extrémní podmínky pro pěstování jabloní; nemá tržního významu.

Hlavní znaky pro rozpoznání

Habitus koruny s četným rozvětvováním, tvar plodu, malý uzavřený kalich, pravidelně vykroužená, hlubší, čistá kališní jamka a dosti typické vybarvení slupky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *