Synonyma a cizí názvy: Kalco (v NSR); původní název Fünfjahrplan.
Původ: NDR; semenáč Coxovy renety z výsevu v roce 1929 v Münchebergu, v ústavu založeném Erwinem BAUREM. V roce 1953 byla doporučena k pěstování.
Rozšíření: Je ponejvíce rozšířena zatím v NDR, kde byla dlouho patentována. U nás není rozšířena – kromě pokusných výsadeb.
Znaky a vlastnosti stromu
Habitus: Koruna je v mládí širší, kuželovitá, později téměř kulovitá, středně hustá s přiměřeným úhlem nasazení větví.
Růst: Středně silný, v době plné plodnosti růst rychle ustává a je nutné jej udržovat řezem, dobře obrůstá krátkým plodonosným obrostem. Ve školce roste rovně.
Výhony: Středně silné, krátké, méně zakřivené, tvarově středně kolénkovité. Internodia středně dlouhá až kratší. Barva je červenohnědá, vrchol slabě šedě plstnatý a ostatní část je řídce, ale téměř souvisle světle šedě ojíněná. Lenticely jsou tečkovité, světle žluté, řídké na dvou třetinách výhonu od báze. Pupeny jsou nestejnoměrně vyvinuté, často se vytvářejí i trny, jsou protáhle kuželovité, přitisklé, mírně odstávající na plochých patkách s ostrými žebry. Květní pupeny jsou protáhle kuželovité jen nepatrně na špičkách plstnaté. Dvouleté dřevo je šedavě hnědé, lenticely málo nápadné.
Listy: Středně velké až velké, úzce protáhle eliptické, nejširší téměř uprostřed čepele, dlouze zašpičatělé, světleji našedle zelené, pololesklé, na rubu světle ochmýřené. Okraj čepele je jednoduše ale pravidelně oble vroubkovaný, povrch je rovný až slabě zvlněný, mírně žlábkovitě stočený, prohnutí čepele je nepatrné, špička širší a delší, leží v ose. Řapík je nasazen v ostrém úhlu, je delší, středně silný, málo ochmýřený, celý načervenalý. Palisty malé, štětinkovité, často chybějí.
Květy: Velké, široce rozložené až zcela ploché. Korunní plátky bílé nebo jen mírně narůžovělé, velké, široce elipčité, lžičkovitě prohnuté, okraje zvlněné. Poupata jsou kulovitá po 4 – 5 ve květenství, nafialověle růžová. Kališní ušty jsou úzké, zcela nazpět ohnuté. Blizny jsou pod úrovní prašníků.
Opylovací poměry: Dobrý opylovač, kvete středně raně. Vhodní opylovači: Alkmene, Coxova reneta, Golden Delicious, James Grieve, Oldenburgovo, Ontario, Průsvitné letní.
Znaky a vlastnosti plodu
Tvar: Ploše kulovitý až zploštělý, nejširší těsně pod polovinou plodu, povrch plodu je hladký, v kališní části mírně žebernatý, žebra jsou oblá, znatelná do poloviny plodu, v kališní části vystupují v oblé vrcholy, které jsou pro tuto odrůdu typické, stopečná část plodu je oblá.
Velikost: Střední až větší, nevyrovnané až velmi nevyrovnané plody ve velikosti.
Slupka: Hladká, mírně mastná, v době sklizně značně ojíněná. Základní barva je žlutozelená, později žlutá, obvykle z větší části plod překryt červeně až nafialověle červenou krycí barvou, která je „rozmytá“ anebo žíhaná, na sluneční straně s výraznějším líčkem. Lenticely jsou malé, nenápadné, rzivé, bělavě vroubené, řídké, znatelné pouze v základní barvě.
Stopka: Kratší až středně dlouhá, silnější, rovná, zelenavě šedá, úroveň jamky obvykle nepřesahující. Stopečná jamka je široká až velmi široká, hluboká, většinou slabě narezivělá.
Kalich: Většinou uzavřený nebo pootevřený, středně velký. Ušty jsou široké, dlouhé, vzpřímené, výrazně zelenavě šedě plstnaté. Kališní jamka je středně široká až úzká, ohraničená 5 vyššími žebry a zvlněním, které se sbíhá ke kalichu, čistá, bez rzi.
Dužnina: Bílá až nažloutlá, jemná, křehká, velmi šťavnatá, na vzduchu po rozkrojení slabě hnědne. Chuť je navinule sladká, aromatická, dobrá.
Jádřinec: Menší, úzce cibulovitý, dutoosý, pootevřený. Pouzdra se stěnami mírně popraskanými, obsahují po 1 – 2 dobře vyvinutých delších semenech.
Doba zrání: Sklízí se v polovině září, špatně se češe, neboť se vytrhávají i stopky. Konzumní zralosti dosahuje v říjnu a vydrží do konce listopadu i déle. Při skladování v chladírně při teplotě 0 – 1 °C, lze skladovat i do března.
Hospodářské vlastnosti
Plodnost: Nástup do plodnosti je velmi raný, plodí již ve školce, plodí téměř pravidelně, celkově je odrůda dosti úrodná. Nasazuje ve velkých shloučených plodenstvích. Často kvete na jednoletém dřevě.
Vhodné tvary a podnože
Vhodná pro tvary intenzívně ošetřované. Čtvrtkmen na M 11, A2 nebo i na semenáči, zákrsek na M 1, 2 popřípadě na vhodných půdách na M 4, vřetenovitý zákrsek na M 2, 4 a M 9. Je vhodná pro ovocné stěny palmet, snáší dobře potřebný tvarovací a zmlazovací řez.
Nároky na prostředí
Vysoká plodnost a celkově slabý růst určuje výběr stanoviště. Vyžaduje úrodné a obdělávané půdy, nevhodné jsou polohy uzavřené a studené. Vcelku není nijak zvlášť náročná.
Odolnost
Proti strupovitosti je středně odolná až méně odolná, proti padlí středně odolná. Proti mrazu je odolnost dobrá – poškození zatím nebylo pozorováno.
Schopnost k přepravě
V době sklizně ještě dosti dobrá, přestože plody vyžadují opatrného česání, protože mimo otlačeniny se velmi snadno vytrhávají stopky. Rovněž je nutné dbát opatrnosti při transportu, protože se snadno otlačuje.
Celkové zhodnocení
Přednosti: Velkou předností této odrůdy je velmi raný nástup plodnosti, celková úrodnost, vhodnost pro nízké tvary, zejména pro ovocné stěny, dále vyhovující barva, tvar a chuť plodů.
Nedostatky: Menší odolnost proti chorobám, zejména proti strupovitosti, krátká doba konzumní zralosti v době, kdy současně dozrává celá řada ostatních kvalitnějších odrůd.
Poznámky
Carola patří do skupiny slabě rostoucích, avšak velmi plodných odrůd, plodících na krátkém dřevě a ve shlucích; velmi dobře reaguje na hlubší zmlazovací řez. Stromky je třeba po vysazení udržovat v růstu hlubším řezem, poněvadž se špatně větví. Plodnost začíná již v tomto stadiu. Stromy přecházejí bez obtíží do údobí plné plodnosti a nízké tvary je nutné stále zakracovat. Při vysoké násadě květních pupenů se doporučuje redukce násady řezem. Na zmlazení stromů reaguje celkovým omlazením plodonosného obrostu. Zmlazení můžeme provádět postupně každým rokem, ale také etapovitě v kratších intervalech. Zmlazení provádíme podle potřeby každým 3. – 4. rokem podle podmínek růstu a počítáme s následnou opravou řezem.
Carolu doporučujeme jako vhodnou náhradu za odrůdu Oldenburgovo, která má také stejné biologické nároky na agrotechniku. Je vhodná zejména pro zahrádky. Je i tržně hodnotná, ale vyžaduje zajištění odbytu v období zrání a rovněž i vyzkoušení v chladírnách. Z pěstitelského hlediska je ekonomicky výhodné její pěstování.
Hlavní znaky pro rozpoznání
Typický způsob nasazování plodů v těsných shlucích, tvar plodu, kalich a kališní jamka s typickými žebry, namodralé ojínění plodů.