Clivia

Synonyma a cizí názvy: Žádné nemá: Původní název Tafelspätfreude.

Původ: NDR; odrůda vyšlechtěná z křížení Oldenburgovo x Coxova reneta v ústavu založeném Erwinem BAUREM v Münchebergu. Do množení předána v roce 1962.
Rozšíření: Tato odrůda je nejvíce rozšířena po celém území NDR. U nás se pěstuje pouze pokusně, popř. v zahrádkách.

Znaky a vlastnosti stromu

Habitus: Koruna je menší, kulovitá s tupým nasazením základních větví i obrostu, středně hustá. Velmi dobře obrůstá.
Růst: Zpočátku roste středně silně, ale později růst rychle slábne, až nakonec roste velmi slabě. Stromy se v údobí plné plodnosti špatně zmlazují. Vyžadují středně silný výchovný řez a udržovací řez pak spočívá v hlubším zmlazování. Ve školce roste rovně, tvoří dostatečné výhony, ale menší korunky.
Výhony: Středně silné až silné, rovné nebo jen málo nahoru zakřivené, tvarově středně kolénkovité. Internodia nestejnoměrná, krátká až velmi krátká. Barva výhonu je tmavě červenavě hnědá, v horní polovině výhonu znatelné ochmýření, v dolní části jsou výhony jen slabě ojíněné. Lenticely podlouhlé, drobné, světle hnědé, velmi řídké, rozšířené jen ve spodní části výhonu. Pupeny jsou větší až velké, květní často již na jednoletém dřevě, tupě kuželovité, lysé, jen na špičce slabě plstnaté, šupiny červenohnědé, patka větší, střední žebro vystouplé, krátké, boční žebra, ostrá a dlouhá. Květní pupeny malé, kuželovité, ostře ukončené, světle načervenale hnědé, lysé. Dvouleté dřevo je šedavě hnědé, matné, lenticely málo znatelné.
Listy: Menší, vejčité nebo okrouhle vejčité, široké, tvarově vyrovnané, neširší pod středem čepele, mírně asymetrické, světleji zelené, tenčí, mdle lesklé, na rubu málo plstnaté, okraj čepele je vroubkovaný až tupě pilovitý, povrch rovný, okraje nápadně nahoru svinuté, podélně středně dolů prohnuté, špička protáhlejší, ke straně odkloněná. Řapík je nasazen v tupém úhlu, středně dlouhý, tenký, středně ochmýřený, slabě načervenalý. Palisty malé, dobře vyvinutý.
Květy: Malé až střední, miskovitě pootevřené. Korunní plátky uvnitř jen slabě narůžovělé, vně téměř růžové, lžičkovité, báze stopkatě zúžená, okraje rovné, vzájemně se pouze místy dotýkající. Poupata po 6 – 7 v květenství, nepravidelně kulatá, na krátkých stopkách, intenzívně fialově červená. Prašníky jsou mírně načervenalé, nitky výrazněji načervenalé.
Opylovací poměry: Dobrý opylovač, kvete středně pozdě. Vhodní opylovači: Carola, Alkmene, James Grieve, McIntosh, Golden Delicious.

Znaky a vlastnosti plodu

Tvar: Kulovitý až kuželovitý, nejširší je těsně pod polovinou plodu, souměrný, pravidelný, hladký nebo jen zčásti oble žebernatý v kališní části, s žebry do 1/3 plodu. Tvarová vyrovnanost je větší až velká.
Velikost: Menší až střední. Plody ze starších stromů většinou malé, vyrovnanost ve velikosti je střední.
Stopka: Středně dlouhá až kratší, středně silná nebo i tenká, dosti proměnlivá, úrovně jamky buď jen dosahující, nebo slabě přesahující. Stopečná jamka je mělčí až středně hluboká, středně široká, rzivá, pravidelná.
Kalich: Zavřený, menší. Ušty vzpřímené, zelenošedě plstnaté, dosti dlouze zašpičatělé. Kališní jamka je úzká, mělká, často téměř povrchová, malá, pravidelně mírně hrbolatá, stažená, čistá nebo jen jemně rzivá.
Dužnina: Bělavě žlutá, křehká, šťavnatá, jemně voní. Po rozkrojení slabě hnědne. Chuť je navinule sladká, aromatická, velmi dobrá, chutí podobná Coxově renetě, avšak co do jakosti se jí nevyrovná.
Jádřinec: Středně velký, ředkvovitý, dutoosý, pootevřený. Pouzdra menší, se stěnami mírně rozpraskanými, obsahujícími dobře vyvinutá semena.
Doba zrání: Sklízí se v polovině října, konzumní zralosti dosahuje v listopadu až v prosinci, vydrží do konce března i déle podle stanoviště a podmínek uskladnění, nevadne. Při teplotě 0 – 1 °C vydrží i do června.

Hospodářské vlastnosti

Plodnost: Začíná plodit velmi raně, již ve školce, je pravidelně plodná, celkově dosti úrodná. Plodí ve shlucích po 2 – 3 plodech a tvoří velké a husté chomáče plodů. Často plodí na jednoletých, silných výhonech, na kterých se již v prvním roce tvoří předčasné, krátké trnce.

Vhodné tvary a podnože

Hodí se pouze na nejnižší tvary. Čtvrtkmen se dá doporučit jen na výjimečně dobré půdy na podnože M 11 a A2, popřípadě i na semenáče, zákrsky na M 1, 2, výjimečně M 4. Vřetenovité zákrsky na M 2 a 4. Z pěstitelského hlediska je velmi vhodná do ovocných stěn.

Nároky na prostředí

Plodnost se dostaví záhy téměř ve všech polohách a půdách, ale na málo úrodných suchých půdách jsou plody velmi drobné. Na vlhkých, přehnojených půdách trpí hořkou skvrnitostí a ve studených polohách rzivostí plodů. Pro nejjakostnější plody je třeba optimální jabloňářské polohy I. – II. zóny.

Odolnost

Proti strupovitosti je středně odolná. Často se po postřicích a ve vlhkém prostředí vytváří rzivost, shodná se rzivostí odrůdy Golden Delicious. Proti padlí jabloňovému je velmi málo odolná. Trpí hořkou skvrnitostí plodů. Proti mrazům se zatím ukazuje jako odolná.

Schopnost k přepravě

Plody jsou středně odolné proti otlačení, těsné shluky plodů se poměrně hůře sklízejí.

Celkové zhodnocení

Přednosti: Nejlepšími vlastnostmi jsou chuť, dlouhá konzumní zralost a trvanlivost plodů, vhodnost pro nejintenzívnější tvary, dosti vysoká plodnost a slabý růst, který dovoluje docilovat relativně vysoké výnosy na malé ploše.
Nedostatky: K hlavním nedostatkům patří rychlé stárnutí stromů a vysoká náročnost na půdu a polohu. Často ani zmlazením se nepodaří, aby starší stromy vytvářely přírůstky. Tyto nedostatky se pak projevují drobnými plody a často i padáním plodů. Stromy trpí padlím.

Poznámky

Clivia je u nás pěstována v poloprovozních výsadbách. V NDR byla rozšiřována i do velkovýsadeb. Zkušenosti jsou shodné. Stromy rostou zpočátku slaběji a hlavní větve nasazují v tupém úhlu. Výchovný řez provádíme středně hluboký až hluboký. Velmi dobře obrůstá plodným krátkým dřevem, a proto zakracování i na středně silných podnožích je nutné pro udržení optimálního poměru mezi růstem a plodností. Aby se maximálně prodloužilo údobí plné plodnosti, je nutné hluboko zmlazovat a tím redukovat plodonosný obrost. Zmlazení provádíme v krátkých 2 – 3letých intervalech v létech s bohatou květní násadou a později často i soustavně každým rokem. Jestliže je neekonomické zvyšovat dále náklady na udržení jakosti plodu detailním zmlazovacím řezem, který je velmi náročný na ruční práci, je vhodné výsadbu zlikvidovat. Padlí se ponejvíce soustřeďuje na listovou plochu, kterou typicky deformuje. V literatuře jsou popisovány případy neplodnosti této odrůdy, která se vysvětlují neznámou virovou chorobou. Toto onemocnění bylo důvodem dočasného vyřazení této odrůdy z pěstování v NDR.
Clivia je vhodná pro malé zahrádky, pro velkovýsadby ji zatím všeobecně nemůžeme doporučit. V intenzívních výsadbách by mohla být použita pro krátkodobý typ výsadby za dodržení uvedených specifických požadavků. Kvalitou dužniny a skladovatelností vyhovuje požadavkům na tržní odrůdu, ale ostatní vlastnosti ji z této skupiny vyřazují.

Hlavní znaky pro rozpoznání

Typické výhony, tvar a barva listů, vybarvenost plodů a jejich tvar, zejména ve stopečné části, načervenalé prašníky a nitky prašníků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *