Synonyma a cizí názvy: žádné nemá.
Původ: NDR. Pochází z výsevu semen Oldenburgova, z volného opylení provedeném v ústavu Erwina BAURA v Mümchebergu v NDR. Do praxe byl zaveden v roce 1955.
Rozšíření: V zahraničí byl rozšiřován v NDR, z jiných míst není známé širší uplatnění. U nás se začal pěstovat rovněž v létech 1955 – 1956 a nejvíce se množilo ve školkách v létech 1958 – 1966, než byly získány hodnověrnější informace.
Znaky a vlastnosti stromu
Habitus: Koruny jsou zpočátku vysoce kulovité, později ve starším věku rozložité, řidčí, málo pravidelné.
Růst: Silný, později středně silný, v plné plodnosti je již jen slabý. Pro zachování kvality plodů je nutno udržovat strom ve stálém růstu. Obrůstání je středně dobré, s krátkým až středně dlouhým obrostem. Ve školce roste dosti silně rovně, a proto jej lze dobře pěstovat z oček od země.
Výhony: Středně silné až silné, rovné, jen málo zakřivené u bočních výhonů, tvarově středně až silně kolénkovité. Internodia středně dlouhá. Barva výhonů je zastřeně červenohnědá, výhony pouze nepatrně na špičkách ochmýřené, ostatní část výhonu je nepatrně a nesouvisle ojíněná. Lenticely jsou tečkovité, drobounké, na bázi dosti husté, ve střední části řídké a k vrcholu již téměř chybějí. Pupeny jsou malé, ktrátce zaobleně kuželovité, těsně přitisklé, téměř lysé, šupiny načervenalé; sedí na malé, ostře vystouplé patce, boční i střední žebra dosti dobře vyznačená. Květní pupeny menší, protáhle tupě zašpičatělé, načervenalé šupiny jsou lysé, špička jen nepatrně plstnatá. Dvouleté dřevo olivově hnědé v zastíněné části, jinak světleji šedohnědé.
Listy: Velké, okrouhle oválné, tuhé, mírně asymetrické, tvarově vyrovnané, tmavě zelené, lesklé, naspodu silně ochmýřené. Okraj čepele je dvojitě a široce tupě pilovitý až vroubkovaný, rovný, plocha čepele je silně zvlněná, podélné prohnutí je silné, téměř hákovité, špička kratší, tupější, zahnutá k jedné straně. Řapík krátký, silný, u báze zdužnatělý, načervenalý, nervatura silná, ostře vystupující. Palisty kratší, dosti velké.
Květy: Ploché, zvláště v plném květu. Korunní plátky jsou dlouhou dobu narůžovělé, široce elipčité, široce zašpičatělé, téměř ploché, jen málo na okrajích zvlněné, vzájemně se dotýkající, až překrývající. Poupata po 5 – 6 v květenství, fialově růžová, protáhle kulovitá. Kališní ušty dlouhé, nazpět ohnuté. Čnělky pevné, blizny v úrovni prašníků nebo mírně nad ně vyčnívající.
Opylovací poměry: Dobrý opylovač, kvete středně raně. Vhodní opylovači: James Grieve, Oldenburgovo, Ontario, Průsvitné letní.
Znaky a vlastnosti plodu
Tvar: Kulovitý, široce kuželovitý, nejširší těsně pod polovinou plodu, ke kalichu mírně sbíhavý, ve stopečné části pravidelně zaoblený, podélně souměrný, na příčném řezu pravidelný, zaoblený. Ve tvaru jsou plody velmi vyrovnané a připomínají plody Oldenburgova.
Velikost: Střední, ve velikosti velmi vyrovnaný. V pozdějších létech často tvoří mnoho drobných nestandardních plodů, což je jednou z příčin, proč se upoští od jeho pěstování.
Slupka: Hladká, pololesklá, mastná, později silně voskově a nepříjemně lepkavá, pevná, tuhá. Základní barva je zelenožlutá, později zlatožlutá, z větší části překrytá tmavě červeným tečkováním s výraznějším, intenzívněji červeným a pruhovaným líčkem. Lenticely jsou malé, rzivé, ve žluté barvě světle ohraničené, nenápadné.
Stopka: Středně dlouhá až dlouhá, středně silná, rovná, mírně přesahující úroveň jamky, šedě plstnatá. Stopečná jamka je širší, mělká i hluboká, nazelenalá, v konzumní zralosti nepatrně rzivá.
Kalich: Otevřený až pootevřený, středně velký. Ušty středně dlouhé až dlouhé, ostře zašpičatělé, nazpět zahnuté, zelené. Kališní jamka je široká, mělká až středně hluboká, pravidelná, mírně hrbolatá, kolem kalichu nazelenalá, čistá nebo jen málo našedle rzivá.
Dužnina: Žlutavá, tuhá, hrubší, téměř zrnitá, málo šťavnatá, po rozkrojení hnědne. Chuť je sladce nakyslá, bez arómatu, takřka podprůměrné chuti.
Jádřinec: Středně velký, málo dutoosý, širší, cibulovitý. Pouzdra jsou pootevřená, širší a středně dlouhá, stěny popraskané. Semena dobře vyvinutá, četná, velká, oválná.
Doba zrání: Sklízí se koncem září až začátkem října, ovoce dosti dobře drží na stromech. Konzumní zralosti dosahuje v prosinci a vydrží do února, někdy do března. Při zrání plodů se vylučuje vosková vrstvička na slupce, která je lepkavá a snadno se špiní (lepí se na ni ve skladu nečistoty a prach), čímž vzhled plodů velmi trpí.
Hospodářské vlastnosti
Plodnost: Plodí velmi brzy, mnohdy již ve školce, v prvních létech pravidelně v plné plodnosti je střídavě plodná. Celkově je středně až vysoce úrodná. Plody rostou ve velkých shlucích vždy po 2 – 3 u sebe a vyvíjejí se velmi nestejnoměrně (tvoří větší množství odpadu).
Vhodné tvary a podnože
Hodí se pro všechny tvary na velmi dobrých půdách (vyjma vysokokmeny a polokmeny), čtvrtkmeny na podnoži M 11, A2, M 1 a také vhodný je i semenáč, zákrsek na M 1, 2, 4, vřetenovitý zákrsek na M 2 a 4, výjimečně na M 9. Je vhodný pro výsadby ovocných stěn přísněji tvarovaných palmet.
Nároky na prostředí
Je méně náročný a hodí se pro pěstování v I. – III. zóně. Při velkých úrodách je náročný na hnojení a na úrodnou a přiměřeně vlhkou půdu. Lépe se daří ve vlhčím klimatu, suché půdy mu nesvědčí.
Odolnost
Proti strupovitosti a padlí je poměrně odolný. Proti mrazům podle dosavadních zkušeností je rovněž odolný. Na přehnojených půdách trpí často hořkou skvrnitostí plodů.
Schopnost k přepravě
Plody jsou velmi odolné proti otlačení a dá se s nimi dobře manipulovat.
Celkové zhodnocení
Přednosti: Plodnost, vhodnost pro intenzívní tvary a formy ovocnaření, vyhovující vzhled plodů (tvar, velikost, vybarvení), jejich váha, dobrá schopnost k přepravě a odolnost proti chorobám.
Nedostatky: Jen průměrné, často až podprůměrné chuťové vlastnosti plodů, v roce velké sklizně nevyrovnané plody a v době zrání špinavé plody vlivem lepkavé slupky.
Poznámky
Mladé stromy rostou bujně a vyžadují středně hluboký, výchovný řez. Obrůstání je středně dobré, často větve vyholují a je nutné je zakracovat hlouběji. Stromy nastupují brzy do plodnosti, a to již během výchovného řezu. V plné plodnosti zastavují růst a je třeba je zmlazovat zejména v létech s vysokou květnou násadou. Tímto řezem docilujeme pravidelnější sklizně a zmlazení obrostu, což se projeví i na větších plodech. Erwin Baur patří do skupiny odrůd, které jsou celkově velmi plodné, rostou slaběji, a proto velmi dobře reagují na zmlazení. Z těchto důvodů je odrůda vhodná pro ovocné stěny přísněji tvarovaných palmet, které tento zmlazovací zpětný řez nutně vyžadují.
Erwin Baur je vhodný do zahrádek nebo snad výjimečně do samozásobitelských sadů v horších podmínkách. Všeobecně nevyhovuje svou chutí a zpočátku bylo jeho pěstování u nás značně přeceněno.
Hlavní znaky pro rozpoznání
Výhony, sytě zelený, tuhý, zprohýbaný list, tvar plodů, kalich, pevná, tvrdá, mastná až lepkavá slupka.