Synonyma a cizí názvy: Žádné nemá.
Původ: Anglie. Semenáč z křížení James Grieve x Worcesterská parména, který byl vyšlechtěn u firny LAXTON BROTHERS v Bedfordu v roce 1921.
Rozšíření: Nejvíce se pěstuje v Anglii a v menším měřítku i v jiných evropských státech. U nás pěstují tuto odrůdu zahrádkáři a ve větším měřítku se začala pěstovat v okolí Turnova. Po určitý čas byla zařazena do Čs. listiny povolených odrůd. Odrůda Lord Lambourne je velmi citlivá na onemocnění virovou gumovitostí větví. Většina popisovaných vlastností se pak mění se stupněm onemocnění. Popisujeme zdravé stromy bez gumovitosti a zmiňujeme se, jak viróza mění charakter hlavních znaků odrůdy.
Znaky a vlastnosti stromu
Habitus: Koruny jsou vznosně kulovité, později kulovité, s mírně převislými větvemi, korunky jsou přiměřeně husté, úhel nasazení je tupý. Nemocné stromy mají korunu kulovitou, hustší, převislé větve.
Růst: Mladé, zdravé stromy rostou silně až středně silně. Nemocné stromy rostou slaběji a vytvářejí gumovité oblouky, ze kterých vyrůstají svislé tvrdší větve, které rostou, pokud jsou zdravé, silněji, ale později se zase ohýbají. Silným projevem onemocnění je celkové zastavení růstu a po čase odumírání dřeva a tvorba rakovinných ran. Větve vyholují, tvoří středně dlouhý plodonosný obrost. Vyholování je nejvíce patrné z dlouhých větví. Ve školce, pokud jsou zdravé, bez napadení gumovitostí, rostou silně a rovně. Nemocné stromky rostou slaběji, kmeny jsou pružné, silné u země, zastavují prodlužující růst a podrůstají. Terminální výhony později zasychají.
Výhony: Dlouhé, silné, středně zakřivené, kolénkovitého tvaru. Internodia středně hustá až hustá, velmi nestejná. Barva je leskle načervenale hnědá, vrchol do poloviny silně šedohnědě plstnatý, ostatní část hustě jemně ojíněná, místy drobně lištovitá. Lenticely jsou kulaté až příčně oválné, velké i drobnější, ve spodní části husté a od poloviny téměř chybějí. Pupeny středně veliké až větší, podlouhle kuželovité, na bázi lesklé, načervenale hnědé, špička šedě plstnatá; sedí na širších, téměř příčných, malých patkách. Květní pupeny jsou velké, protáhlé, tupěji zašpičatělé s načervenalými šupinami. Dvouleté dřevo je světleji olivově hnědé se znatelnými, příčnými lenticelami.
Listy: Střední až velké, široce eliptičné až vejčité, asymetrické, široce člunkovitě prohnuté, tmavě zelené, hladké, lesklé, na rubu jen málo ochmýřené. Okraj čepele je dvojitě tupě pilovitý, plocha čepele téměř rovná, podélně mírně dolů prohnutá, špička ke straně přikloněná. Řapík je nasazen v tupém úhlu, středně dlouhý a silný, mírně zarudlý, téměř lysý. Palisty malé, štětinkovité, často vůbec chybějí.
Květy: Středně velké, kalichovité až miskovité. Korunní plátky bílé, slabě narůžovělé, zejména na rubu, tvar plátku je široce eliptičný, téměř okrouhlý, mírně miskovitě prohnutý, na delších stopečkách, plátky se vzájemně nedotýkají. Poupata po 4 – 6, fialově růžová, bíle žíhaná, kulatá. Kališní ušty jsou širší, nazpět ohnuté, čnělky pevné, tužší, blizny jsou na úrovni prašníků.
Opylovací poměry: Dobrý opylovač, kvete raně a odkvétá poměrně brzy. Vhodní opylovači: Coxova reneta, James Grieve, Wagenerovo.
Znaky a vlastnosti plodu
Tvar: Převážně kulovitý nebo zdánlivě ploše kulovitý, nejširší je uprostřed plodu anebo jen velmi málo pod středem, oblý, bez žeber, příčný průřez pravidelný, kruhovitý, podélný průřez souměrný nebo nepatrně nesouměrný, tvarově jsou plody velmi vyrovnané.
Velikost: Střední, ve velikosti jsou plody vyrovnané až velmi vyrovnané.
Slupka: Hladká, pololesklá, mastná, tenká, pevná. Základní barva je světle zelenavě žlutá, z větší části překrytá nepravidelným červeným pruhováním, na sluneční straně je dosti výrazné, živěji červené líčko. Červená barva kryje 3/4 plodu. Lenticely jsou rzivé, bělavě ohraničené; v nepříznivých podmínkách se setkáváme se rzivým mramorováním.
Stopka: Kratší až středně dlouhá, středně silná, hnědá, plstnatá, úroveň jamky přečnívající. Stopečná jamka je středně široká, užší, trychtýřovitá, pravidelná, dosti dlouho nazelenalá, paprskovitě světle rzivá.
Kalich: Zavřený až pootevřený, malý; ušty delší, užší, šedozeleně plstnaté, na bázi zelené, vzpřímené. Kališní jamka je středně široká a hluboká, mírně zvlněná, velmi pravidelná, čistá nebo v bezprostřední blízkosti kalich jen nepatrně rzivá.
Dužnina: Žlutavě bílá, jen někdy zelenavě žilkovaná, křehká, později jemná, šťavnatá. Po rozkrojení téměř nehnědne. Chuť je navinule sladká, mírně aromatická, velmi dobrá. Plody slabě voní.
Jádřinec: Menší, široce cibulovitý, dutoosý. Pouzdra menší, sevřenější, stěny hladké, obsahuje dobře vyvinutá semena.
Doba zrání: Sklízí se koncem září, snadno padá, konzumní zralosti dosahuje v říjnu a vydrží do konce listopadu i déle, z vyšších poloh až do ledna. Dobře se skladuje v chladírnách při teplotě O °C. Uchovatelnost je velmi kolísavá vlivem stanoviště a také podle zdravotního stavu. Virózní stromy přinášejí hůře skladovatelné a méně chutné plody.
Hospodářské vlastnosti
Plodnost: Plodit začíná brzy, často plodí již ve školce a plodnost je téměř pravidelná. Je to odrůda úrodná. Plody nasazuje po 2 – 3 ve shlucích až velkých chomáčích na zdravých stromech většinou na koncích větví a nasazení je po celé koruně celkově řidší. Plody jsou často i na jednoletém dřevě.
Vhodné tvary a podnože
Nejlépe se hodí na nízkokmenné tvary, čtvrtkmen na semenáči, M 11 a A2, zákrsek na M 1, 2, 4, vřetenovitý zákrsek na M 2, 4 a zdravý sklon na dobrých půdách i na M 9. Vhodná je i pro pásové výsadby a dosti dobře vyhovuje i pro ovocné stěny palmet. Osvědčuje se pro přeroubování zdravých stromů.
Nároky na prostředí
Má široké uplatnění téměř ve všech polohách I. – III. zóny, ale vyžaduje úrodnou půdu, aby při velké sklizni byly plody kvalitní. Nevysazujeme stromy do mrazových poloh a také v suchých oblastech se nedaří.
Odolnost
Strupovitostí trpí méně, padlím málo. Proti mrazům je středně odolná, nemocné stromy velmi málo odolné. Odrůda Lord Lambourne je citlivá na virové onemocnění – gumovité. Zdravých stromů se používá jako indikátoru při testování na tuto chorobu.
Schopnost k přepravě
Je dobrá až velmi dobrá, velmi dobře se sklízí a mechanicky třídí.
Celkové zhodnocení
Přednosti: Vysoká, téměř pravidelná plodnost, líbivý vzhled, velmi dobrá chuť dužniny, takřka ideální tvar plodů, vhodná pro transport a manipulaci s plody.
Nedostatky: Největším nedostatkem je zmíněná náchylnost proti gumovitosti, náročnost na úrodnou půdu, kratší doba konzumní zralosti a vyholování, zejména u bujněji rostoucích mladých stromů.
Poznámky
Biologie této odrůdy bývá ovlivněna gumovitostí. Zdá se, že pokud příznaky onemocnění jsou jen malé, je stupeň zamoření stromu virem menší, strom je relativně plodnější než strom zcela zdravý; na menší ploše koruny je více plodů. Onemocnění ale postupuje dále, až se růst zastaví, dochází k ohýbání větví, a to jak postranních, tak zejména vrcholových, a nakonec až k usychání stromů od vrcholů. Pokud pěstujeme stromy bezvirózní, a to je u nás jen velmi ojedinělým jevem, hrozí stálé nebezpečí dodatečné infekce – hlavně od vegetativních podnoží. Mladší stromky je třeba hlouběji zakracovat a tím podporovat lepší obrůstání a rozvětvování. V údobí plné plodnosti je třeba redukovat velkou násadu plodů řezem anebo protrháváním. Stromy nebývají z uvedených důvodů dlouhokvěté a lze je proto využít jako doplněk do řidších výsadeb.
Zmlazovací řez snáší dobře a hodí se i do stěn ovocných palmet, ale časté zmlazení nesnáší.
Lord Lambourne nedoporučujeme pro náchylnost virové gumovitosti a kratší dobu konzumní zralosti do tržních velkovýsadeb. S menším rizikem jej můžeme vysazovat do zahrádek pro krátkodobé využití.
Hlavní znaky pro rozpoznání
Lesklý list, barva dřeva, výhonů i větví, tvarově velmi vyrovnaný, kulovitý plod, v době zralosti mastná až téměř voskově lepkavá slupka.