Macoun

Synonyma a cizí názvy: Žádné nemá.

Původ: USA. Vyšlechtil R. WELLINGTON v Genevě (stát New York) jako křížence odrůd McIntosh x Jersey Black v roce 1909. První popis byl uveřejněn v roce 1918 a v roce 1928 byla tato odrůda zařazena do poloprovozních zkoušek.
Rozšíření: Je to odrůda novější, pokusně byla pěstována v zahraničí v některých státech. Zprávy o zkušenostech s touto odrůdou jsou například z Polska. U nás je pěstována jen v zahrádkách a poloprovozně jen v pokusných výsadbách.

Znaky a vlastnosti stromu

Habitus: Koruna je široce kulovitá až vznosně kulovitá, středně hustá, větve jsou nasazeny v tupém úhlu.
Růst: Roste středně silně, výhony se dobře rozvětvují a tvoří kratší plodonosný obrost, krátké plodonosné větvičky a trnce. Ve školce roste středně silně a rovně a kmenné tvary můžeme pěstovat z oček.
Výhony: Středně dlouhé až kratší, středně silné, téměř rovné, boční výhony mírně zakřivené, tvarově mírně kolénkovité. Barva je tmavě načervenale hnědá, lesklejší, vrchol značně ochmýřený, ostatní část jen málo ojíněná. Lenticely jsou drobné, kulaté, světle žlutavé, dosti nápadné. Pupeny jsou středně velké, zaoblené, oválné, mírně odstávající, šupiny tmavě červené, hustě nápadně šedě ochmýřené; sedí na krátkých, oblých, vybíhajících patkách bez znatelného středního žebra. Květní pupeny jsou vejčité, oválné, menší, šupiny načervenalé, hustě světle stříbřitě ochmýřené. Dvouleté dřevo je červenohnědé, lenticely vystouplé, korkovité, dosti nápadné.
Listy: Středně velké, okrouhle eliptičné, širší, dosti tvarově vyrovnané, značně symetrické, sytě tmavě zelené, mdle lesklé, naspodu dosti silně ochmýřené, tuhé. Okraj čepele je nepravidelně jemně pilovitý, mírně zvlněný, člunkovitě prohnutý, podélné prohnutí střední, špička ostrá, prudce vybíhající. Řapík je nasazen v mírně tupém úhlu, je středně dlouhý, tenčí, plstnatý, celý mírně načervenalý. Palisty méně vyvinuté, krátké, štětinkovité.
Květy: Středně veliké, nepravidelné, většinou ploché. Korunní plátky nažloutle bílé, málo narůžovělé, široce eliptičné, zprohýbané, se špičkou nazpět ohnutou a s vystouplým středním žebrem, okraje zvlněné, vzájemně se nedotýkající. Poupata po 5 – 6 v květenství, nafialověle růžová, protáhle vejčitá. Kališní ušty jsou úzké, nazpět ohnuté. Blizny jsou na úrovni prašníků.
Opylovací poměry: Dobrý opylovač, kvete středně pozdě. Vhodní opylovači: Croncelské, Linda, McIntosh, Průsvitné žluté, Starking Delicious, Wealthy.

Znaky a vlastnosti plodu

Tvar: Ploše kulovitý, nejširší v dolní třetině plodu, tupě žebernatý, žebra jsou znatelná do poloviny plodu, v kališní části je plod mírně zúžený, v části stopečné zaoblený, příčný průřez je nepravidelně jen málo hranatý, podélný průřez souměrný. Tvarově jsou plody dosti vyrovnané.
Velikost: Střední až menší, ve velikosti jsou plody málo až velmi málo vyrovnané.
Slupka: Hladká, lesklá, po otření velmi lesklá, tuhá, pevná. Základní barva je zelená, později zelenožlutá, z větší části překrytá tečkovaně tmavší červenou barvou. Líčko je tmavě červené až fialově červené, plody jsou výrazně modrofialově ojíněné. Červená barva kryje 3/4 – 4/5 plodu.
Stopka: Krátká, středně silná, zdřevnatělá, hnědošedá, plstnatá, úrovně jamky dosahující anebo jen málo přečnívající. Stopečná jamka je širší, středně hluboká, dosti pravidelná, paprskovitě narezivělá, nazelenalá, mírně plstnatá.
Kalich: Uzavřený, někdy pootevřený, středně velký; ušty jsou široké, krátké, šedě plstnaté, vzpřímené, nebo jen málo nazpět ohnuté. Kališní jamka je středně široká, hlubší, nepravidelná, nestejnoměrně žebernatá, žebra oblá, vyšší.
Dužnina: Bělavá, křehká, později jemná, velmi šťavnatá, příjemně voní. Po rozkrojení jen velmi slabě hnědne. Chuť je navinule sladká, aromatická, velmi dobrá.
Jádřinec: Středně velký, široce kuželovitý až cibulovitý, dutoosý. Pouzdra jsou pootevřená do osní dutiny se stěnami téměř hladkými, obsahujícími nejčastěji po 2 vyvinutých semenech.
Doba zrání: Sklízí se počátkem října, někdy i dříve, poněvadž snadno při přezrávání opadává, konzumní zralosti dosahuje začátkem listopadu a vydrží do února. Skladuje se dobře, nevadne a ztráty bývají malé (vydrží déle než McIntosh).

Hospodářské vlastnosti

Plodnost: Začíná plodit raně až středně raně podle použité podnože. Na nižších a dobře ošetřovaných tvarech plodí téměř pravidelně, i když má sklon ke střídavé plodnosti. Celkově je tato odrůda středně plodná. Plody nasazuje po 1 – 2 a jsou soustředěny do menších shluků a pravidelně rozdělený do ploše celé koruny.

Vhodné tvary a podnože

Odrůda je málo vhodná pro polokmeny a vysokokmeny, protože je na nich ovoce drobné a opadává. Vyžaduje nižší tvary, a to čtvrtkmen na M 1, popřípadě M 11 a A2, zákrsek na M 2 a 4, vřetenovitý zákrsek na M 9, kde jedině máme zaručeně dostatečně velké plody. Hodí se do pásových výsadeb, ale pro přísnější tvarované ovocné stěny palmet je méně vhodná.

Nároky na prostředí

Nejvhodnější je pěstování v I. – II. zóně v půdách dostatečně vlhkých je a v polohách chráněných před silnými větry. V suchých půdách je ovoce drobnější a velmi opadává.

Odolnost

Proti strupovitosti a padlí je málo odolná, proti mrazům je odolnost dobrá; v hodnocení odolnosti je těsně za odolnými odrůdami Antonovkou a Wealthym.

Schopnost k přepravě

Plody jsou v době sklizně proti otlačení velmi odolné, velmi dobře se sklízí a dobře snášejí manipulaci.

Celkové zhodnocení

Přednosti: Hlavní předností je značná odolnost proti mrazům, dobrá, vhodná doba konzumní zralosti, která je delší než u odrůdy McIntosh, dále vybarvenost plodů a jen průměrná náročnost na půdu.
Nedostatky: Malá odolnost proti strupovitosti, ale i proti padlí není odolnost dostatečná, v suchých létech padání ovoce před sklizní; z tržního hlediska bývají plody malé, na vyšších tvarech je sklon ke střídavé plodnosti.

Poznámky

Stromky se velmi dobře tvarují, vyžadují středně hluboký výchovný řez, snadno vstupují do plodnosti. V údobí plné plodnosti musíme zajistit stálé přírůstky dobrou agrotechnikou, zejména zmlazovacím řezem, kterým částečně redukujeme plodný obrost. Macoun není velmi náročný na půdy, dává dobré výsledky i při extenzívnějším pěstování na čtvrtkmenech, ale plody jsou drobnější. V našich pokusných poměrech se ukazuje, že vyhovující velikost lze nejsnadněji zajistit při pěstování stromků na podnoži M 9, která nejvíce ovlivňuje zvýšení velikosti plodů a střídání plodnosti. Na klima je odrůda dosti náročná. Nedá se pěstovat v extrémně suchých a teplých podmínkách, kde trpí padlím a opadem plodů. Nejlépe jí vyhovují podhorské polohy, v nichž dává nejlepší sklizně, pokud netrpí strupovitostí. Macoun je vhodnou odrůdou pro zahrádky, zejména v polohách, kde bývá nebezpečí namrzání ve dřevě. Nejlepším tvarem v těchto podmínkách je vřetenovitý zákrsek.

Hlavní znaky pro rozpoznání

Tmavě načervenale hnědé, lesklé výhony s drobnými světlými lenticelami a ochmýřenými pupeny, tvar plodů, zejména v kališní části, a vybarvení plodů, typický list.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *