Synonyma a cizí názvy: Nonnetit, Mother, Mutterapfel, Nalezenče z Roztok.
Původ: USA, první popis této odrůdy vyšel v roce 1848. Pochází z Boltonu, okres Worcester (Massachusetts).
Rozšíření: V zahraničí se již v současné době nepěstuje. U nás je značně rozšířeno po celé republice a snad nejvíce se s ním setkáváme na Turnovsku. V poslední době se znova začíná ve školkách pěstovat.
Znaky a vlastnosti stromu
Habitus: Koruna je vysoce kulovitá, později mírně rozložitá, přiměřeně hustá až řidší, s ostřejším úhlem nasazení větví a s menší tvorbou krátkého plodonosného obrostu.
Růst: V mládí roste středně silně, později je růst slabší, ale poměrně dobře se stromy samy omlazují. Výhony se velmi špatně rozvětvují a výrazněji se větví jen na koncích větví. Ve školce roste rovně, ale slabě, a protože je ve kmenech málo odolná proti mrazům, vyšší tvary než zákrsek roubujeme v korunce.
Výhony: Dlouhé, středně silné, jen nepatrně zakřivené. Internodia středně dlouhá, pravidelná. Barva výhonů je zastřeně hnědozelená, na bázi zelenavě hnědá, vrchol je téměř lysý, celý výhon je značně stříbřitě ojíněný, suchý až drsný. Lenticely kulaté, velké, hnědé, zanikají v ojínění, středně husté do poloviny výhonu, na vrcholku řidší. Pupeny jsou malé, široce trojúhelníkovité, tupé, přitisklé na širokých, ale krátkých patkách, žebra oblá, střední žebro ostré. Květní pupeny jsou velké, vejčité, hnědočervené, z velké části šedě ochmýřené. Dvouleté dřevo je šedohnědé, staré dřevo je výrazně korkovitě až bradavičnatě drsné, což působí dojmem onemocnění.
Listy: Středně veliké až veliké, protáhle široce eliptičné až opakvejčité, široce dlouze zašpičatělé, tvarově vyrovnané, asymetrické, tužší, temně zelené, lesklé naspodu lysé. Okraj čepele je hrubě dvojitě pilovitý až vroubkovaný, povrch čepele je rovný, slabě žlábkovitý, podélná prohnutí je od dolní třetiny prudce dolů ohnuté, špička je ohnutá dolů. Řapík je nasazen v tupém úhlu, středně dlouhý a silný, báze asi v délce 1 cm typicky válcovitě ztlustlá a silně načervenalá, celý je jen málo ochmýřený. Palisty širší a delší, dosti vyvinuté.
Květy: Středně velké, téměř ploché. Korunní plátky jsou bílé, na rubu růžové, eliptičné, téměř ploché nebo jen nepatrně miskovitě prohnuté, okraje jsou rovné, hladké, vzájemně se dotýkající. Poupata po 5 – 7 v květenství, tmavěji červenavá, protáhle kulovitá, střední květ se otvírá mnohem dříve a je na kratších stopkách. Kališní ušty úzké, dlouhé. Blizny jsou v úrovni prašníků anebo je mírně přerůstají.
Opylovací poměry: Dobrý opylovač, kvete středně pozdě. Vhodní opylovači: Coxova reneta, Golden Delicious, Hájkova reneta, James Grieve, Jonathan, Malinové holovouské, Oldenburgovo, Ontario, Panenské české, Parména zlatá zimní, Starking Delicious. Neopyluje se pylem odrůdy Wealthy.
Znaky a vlastnosti plodu
Tvar: Tupě kuželovitý, vyšší, nejširší obvykle v dolní třetině plodu, povrch nepravidelně žebernatý (některá žebra jsou po celém plodu) nebo jen hranatý, v kališní části kuželovitě stažený, ve stopečné části zaoblený, příčný obrys plodů mírně hranatý, podélný řez obvykle nesouměrný, plod je k jedné straně šikměji zkosený. Tvarově jsou plody vyrovnané, pouze výška plodů je proměnlivá.
Velikost: Střední až větší, ve velikosti jsou plody vyrovnané.
Slupka: Téměř hladká, polomastná, mírně mastná, tužší, ale křehká. Základní barva je zpočátku špinavě zelená, později tmavě žlutá až zlatožlutá s oranžovým nádechem, z velké části je překrytá tmavě červeným tečkováním. Na sluneční straně proráží tmavší, sytě červené širší pruhování; typické je zvláště tečkováním až mramorováním v kališní části. Červená barva obyčejně kryje 2/3 – 3/4 plodu. Lenticely jsou malé, rzivé nebo červenavé, málo nápadné.
Stopka: Kratší, slabší, šedě plstnatá, dřevnatá, úroveň jamky přesahující, často u báze silně zdužnatělá. Stopečná jamka středně široká, až širší, mělká, miskovitá, nepravidelná, částečně rzivá, nazelenalá. U některých plodů se vytváří svalec.
Kalich: Uzavřený až pootevřený, malý; ušty zelenavě šedé, plstnaté, vzpřímené, tmavé konce nazpět ohnuté. Kališní jamka malá, téměř povrchová, mělká a úzká, jemně hrbolatá. Kališní část je pro rozeznání velmi typická.
Dužnina: Žlutá, křehká, šťavnatá, příjemně voní. Po rozkrojení slaběji hnědne. Chuť je sladká, silně aromatická, velmi dobrá až výborná.
Jádřinec: Středně velký, cibulovitý, dutoosý. Pouzdra pootevřená, široká, se stěnami rozpraskanými, obsahujícími po 1 – 2 dobře vyvinutých semenech. Semena v plodech někdy „chrastí“.
Doba zrání: Sklízí se koncem září, plody je třeba zvláště v teplejších oblastech a na nízkokmenech mírně podtrhnout, jinak uzrávají na stromě a zkracuje se jejich skladovatelnost. Konzumní zralosti dosahují již v říjnu a vydrží do prosince i déle, což je závislé na poloze stanoviště. Plody dosti rychle přezrávají a pak jsou sušší až moučnaté. Často dozrávají nestejně i z jednoho stromu.
Hospodářské vlastnosti
Plodnost: Plodit začíná později, plodnost je nepravidelná, ale nikoliv zcela střídavá. Celkově je plodnost jen střední až menší, uvažujeme-li o nízkokmenech. Plody nasazuje obvykle po 1 na koncích větví. Na podzim při suchém počasí ovoce opadává.
Vhodné tvary a podnože
Matčino je vhodné pro kmenné tvary, zdá se, že je plodnější na polokmenech a čtvrtkmenech než na nižších tvarech, kde je méně plodného dřeva. Polokmeny štěpujeme na semenáč, čtvrtkmeny na M 1, 11 a A2 a i semenáč s mezikmenem mrazuvzdorné odrůdy, zákrsky na M 2 a 4, vřetenovité zákrsky na M 9; na vřetenech je plodnost relativně malá. Pro ovocné stěny, kde je nutné používat hlubší řez, se nehodí.
Nároky na prostředí
Nejlépe vyhovují střední i vyšší polohy, které jsou částečně chráněné, s dobrou, úrodnou, nejlépe hlinitou půdou s vyšší relativní vlhkostí vzduchu v době zrání. Nehodí se do zamokřených půd, kde je dřevo často nevyzrává a namrzá a ve zvýšené míře trpí rakovinou jabloní. Naopak v suchých teplých podmínkách plody rychle přezrávají a padají.
Odolnost
Proti strupovitosti je značně odolná, proti padlí je odolnost střední. Proti mrazům je velmi málo odolná a snadno se vytvářejí mrazové desky na kmenech. Stromy jsou hodně vyhledávány i škůdci (mšice listová a pilatka ovocná).
Schopnost k přepravě
V době sklizně je schopnost k přepravě velmi dobrá, v konzumní zralosti má nešetrné zacházení za následek znatelné otlačeniny, které nevzhledně tmavnou.
Celkové zhodnocení
Přednosti: Především je to chuť plodů, která je velmi typicky sladce aromatická, dále vzhled (velikost a barva) plodů.
Nedostatky: Špatné rozvětvování a s tím i související i nižší plodnost, náročnost na specifické prostředí, malá odolnost proti mrazům, nestejnoměrné dozrávání plodů a rychlé přezrávání, malá vhodnost pro nízkokmenné, intenzívní výsadby.
Poznámky
Korunky jsou v prvních létech nestejnoměrné a je proto třeba pečlivého, zejména hlubšího řezu, který by korunku tvarově vyrovnal a podpořil rozvětvování. Koruny je nutné při řezu rozevírat a je výhodné i použití rozpěrek. V plné plodnosti růst ustává, ale strom se stále snaží vytvářet jednoleté výhony, i když jen ojediněle na koncích větví a v obloucích. V této době doporučujeme silnější průklest a hnojení. Zmlazovací řez v případě zastavení růstu provádíme jen jemný a rozdělujeme jej do dvou let; hlubší řez vyprovokuje prorůstání plodného dřeva a stromy přestanou na čas plodit. Ukazuje se, že Matčino nejlépe prospívá v místech s vyšší relativní vlhkostí vzduchu s chladnějším období v době zrání; stanoviště podmiňuje i jakost plodů. Drobné plody nejsou vůbec chutné. Nevhodné je i drsný povrch kůry, což není ve všech oblastech stejné a mohlo by být projevem onemocnění. I když se uvádí, že je tato vlastnost z pěstitelského hlediska neškodná, ukazuje se, že stromky ve školkách i při mírných zimách namrzají, zejména jednoleté štěpovance, které mají nejdrsnější povrch kůry. Namrzání je přímo úměrné intenzitě zdrsnění. Vlastnost špatného obrůstání výhonů se těžko odstraňuje; nedaří se to řezem ani ohýbáním.
Matčino se hodí pro zahrádky a pro místní zásobení trhu v oblastech, kde se dobře daří. Je velmi prodejné a žádané pro vzhled i chuťové vlastnosti.
Hlavní znaky pro rozpoznání
Habitus koruny, nasazení větví, které je ostré, obrůstání, barva výhonů a starého dřeva, velmi typický tvar plodů, zvláště v kališní části a u stopky častý závalec.