Synonyma a cizí názvy: Skleněné žluté, Naliv bělij, Weisser Klarapfel, Inflancka, Papirovka, Transparent jaune, Weisser Transparent.
Původ: Pobaltí (SSSR), kde bylo pěstováno již v 18. století.
Rozšíření: V polovině 19. století se rozšířilo přes Francii do západní Evropy a pěstuje se i v USA. U nás bylo rozšiřováno od konce 19. století a je pěstováno po celém našem území.
Znaky a vlastnosti plodu
Habitus: Koruny jsou zpočátku vzpřímeně široce kuželovité, mírně husté. Větve špatně obrůstají a rozvětvují se vidličnatě na koncích. Později s ubývajícím růstem se koruna rozkládá a větve se na koncích sklánějí. Koruny dorůstají jen do středních až malých rozměrů.
Růst: V mládí je středně bujný, dosti špatně obrůstá a vytváří na loňských prodloužených výhonech jen jeden až tři letorosty a krátký obrost, a proto je třeba silněji zakracovat. Později růst ustává, stromy rychle stárnou a je nutné je zmlazovat. Ve školce roste bujně a rovně, bylo také používáno jako kmenotvorná odrůda, ale není z mnoha důvodů nejvhodnější.
Výhony: Středně silné, krátké, kónicky se zužující, zakřivené, tvarově dosti kolénkovité. Internodia jsou dlouhá. Barva je čistě tmavě hnědá, báze s málo nazelenalým nádechem, výhony nejsou téměř ochmýřené, jen ve vrcholové části jsou málo ojíněné. Lenticely podlouhlé, světle hnědé, středně velké, v souvisle hnědé barvě jen velmi málo znatelné. Pupeny jsou pravidelně kuželovité, středně veliké, mírně odstávající, téměř lysé, jen špičky málo ochmýřené; sedí na malých patkách pod jizvou a jsou bez žeber. Květní pupeny oválné, tupě zašpičatělé, šupiny červenavé, na okraji plstnaté. Dvouleté dřevo je světle olivově nažloutlé.
Listy: Středně velké až velké, oválné až široce eliptičné, symetrické, málo tvarově vyrovnané, zelené až světleji zelené, pololesklé, naspodu málo ochmýřené. Okraj čepele je nepravidelně tupě pilovitý až vroubkovaný, povrch čepele je rovný, široce miskovitě prohnutý, špička širší, tupější, odkloněná do strany a nahoru. Řapík je nasazen v přiměřeně ostrém úhlu, je delší až dlouhý, ochmýřený, načervenalý včetně středního nervu. Palisty méně vyvinuté.
Květy: Velké, široce miskovité až talířovité. Korunní plátky jsou bílé, zpočátku nepatrně narůžovělé, nepravidelné, převážně protáhle eliptičné, mírně prohnuté, hodně zvlněné, jakoby pomačkané, zvrásněné, okraje jsou nerovné, vzájemně se plátky dotýkají, někdy jsou mezi nimi i malé mezery. Poupata po 5 – 6 v květenství, špinavě bílá, málo narůžovělá, protáhle kulatá. Kališní ušty jsou dlouze zašpičatělé, mírně dozadu zahnuté. Čnělky pevné, tužší, blizna je nad úrovní prašníků.
Opylovací poměry: Dobrý opylovač, kvete raně a krátce. Vhodní opylovači: Astrachán červený, Baumannova reneta, Coxova reneta, Croncelské, James Grieve, Jonathan, Oldenburgovo, Ontario, Parména zlatá zimní a Wealthy.
Znaky a vlastnosti plodu
Tvar: Tupě kuželovitý, ke kalichu výrazně sbíhavý, ve stopečné části výrazně zaoblený, nejširší v dolní třetině plodu, nepravidelně žebernatý, žebra jsou výrazná v kališní části, ale některá plochá žebra jsou patrná po celém plodu. Na příčném obrysu jsou plody nepravidelně hranaté. U některých plodů je od kalichu až po stopečnou jamku zřetelný šev. Plody jsou značně ve tvaru nevyrovnané.
Velikost: Silně variabilní, zcela nevyrovnané, kolísá od plodů malých přes střední až po větší velikost postupně.
Slupka: Hladká, lesklá, jemně ojíněná, po otření lesklá s voskovým nádechem, pevná, středně tuhá. Základní barva je voskově zelenobílá, později výrazně žlutá, většinou bez líčka, ojediněle se zlatožlutým nádechem. Lenticely jsou šedé, zelenavě vroubené ve žluté barvě anebo bělavé v zelené barvě.
Stopka: Delší, v délce velmi variabilní, tenká až středně silná, ke konci ztlustlá, zelenavě nahnědlá, málo šedě plstnatá, úroveň jamky přesahující. Stopečná jamka je středně široká a hluboká, částečně nepravidelná, dlouhou dobu nazelenalá, čistá nebo jen málo šedě plstnatá.
Kalich: Zavřený, jen u velkých plodů může být pootevřený, větší. Ušty široké, delší, vzpřímené, špičky mírně nazpět ohnuté, šedě plstnaté. Kališní jamka je mělká nebo jen povrchová, úzká, ostře žebernatá nebo jen nepatrně zvlněná, čistá, kolem báze ušt nazelenalá.
Dužnina: Bílá až slabě nazelenalá, jemná, šťavnatá, málo aromatická, po rozkrojení jen málo hnědne, voní. Chuť je sladce navinulá, zpočátku nakyslá, osvěžující, dobrá, závislá na stanovišti a velikosti plodů.
Jádřinec: Velký, cibulovitý, dutoosý, asymetrický, posunutý ke kalichu. Pouzdra velká, široká, otevřená, se stěnami popraskanými, obsahujícími četná, dobře vyvinutá (někdy i méně vyvinutá), vejčitá baňatá semena.
Doba zrání: Sklízí se koncem července až začátkem srpna. Sklízet se má před úplným vyzráním, plody se doporučují protrhávat ještě před hlavní sklizní. Předčasně sklizené plody jsou nechutné. Sklizňovou zralost určujeme podle světlejší barvy plodů, konzumní zralosti dosahuje postupně hned po sklizni a vydrží maximálně týden až 14 dní. Plody rychle přezrávají a moučnatí. Velké plody často úplně praskají.
Hospodářské vlastnosti
Plodnost: Poměrně raná (často se již ve školce objevují plody), zpočátku pravidelná, u starších stromů méně výrazně střídavá. Celkově je úrodná. Plody nasazuje po 2 – 3 a plodí ve shlucích. Plody před sklizní hodně padají.
Vhodné tvary a podnože
Nejúrodnější jsou stromky na vyšších tvarech a na silnějších až silných podnožích. Pěstuje se jako polokmen na semenáči, čtvrtkmen na semenáči, A2, vřetenovitý zákrsek na podnoži M 9 se nedoporučuje pro nízké sklizně z omezené plochy vlivem slabého růstu. Pro ovocné stěny není vhodné, spíše se hodí pro pásové výsadby volných tvarů.
Nároky na prostředí
Pěstuje se v I. – III. zóně, není zvláště náročná na prostředí, vyžaduje spíše lehčí půdu, chráněnou polohu proti silným větrům a lepší výsledky dává v úrodnějších půdách. Nesnáší suchá stanoviště, kde hodně padá a stromy rychle stárnou.
Odolnost
Proti strupovitosti je málo odolná, padlím trpí v suchých a teplých podmínkách silně. Proti mrazům je velmi odolná, ve dřevě nenamrzá a často byla používána z těchto důvodů jako kmenotvor anebo jako vhodná odrůda pro přeroubování náročnějšími odrůdami. Na mokrých stanovištích se vyskytuje rakovina jabloní.
Schopnost k přepravě
Je špatná až velmi špatná, při sklizni i transportu je nutná opatrnost, neboť otlačeniny nepěkně hnědnou.
Celkové zhodnocení
Přednosti: Mrazuvzdornost, široký rozsah možnosti pěstování, vyhovující ranost, kterou překonává dosud jen málo odrůd a často ještě s většími nedostatky, než má tato odrůda, dosti dobrá chuť v ideální zralosti.
Nedostatky: Špatná schopnost k přepravě, nevyrovnané plody jak ve velikosti, tak i ve vývinu a dozrávání, přílišný opad plodů, malá odolnost proti strupovitosti a padlí, poměrně rychlé stárnutí stromů.
Poznámky
Charakteristický je počáteční silný růst, který ale poměrně brzy ustává a končí v 15. – 18. létech na semenáči „zababčením“ stromů. Na podnoži M 9 se obvykle plody nezvětšují, jak je to běžné u většiny odrůd, navíc na malé ploše koruny je úrodnost malá. Z těchto důvodů nemůžeme Průsvitné letní doporučit pro vřetenovité zákrsky. Výchovný řez provádíme hlubší, aby se docílilo lepší obrůstání a aby se zapěstovala pevná koruna. Plná plodnost nastupuje samovolně již při zakracování při výchovném řezu. Při velké násadě je třeba stromy zmlazovat, a to jak základní větve, tak zejména plodný obrost. Zmlazovat je třeba již v době, kdy se zkracují a ubývají přírůstky. Při úplném zastavení růstu („zababčení“) často již zmlazení nepomáhá, prorůstají jen vrcholové části a plodný obrost se neomladí. K zajištění kvality se doporučuje sklízet plody zejména nadvakrát, čímž docílíme ještě dodatečné zvětšení zbývajících plodů. Průsvitné letní je možno zaměnit s méně známými odrůdami Lodi a Suisleper, které rovněž zrají v tuto dobu.
V posledních létech se objevilo ve školkařských podnicích několik barevnějších mutací s načervenalejším líčkem, ale stále ještě nedostatečně červeně vybarvené. Celočervená mutace chybí. Průsvitné letní lze z letních jablek doporučit do všech oblastí do samozásobitelských sadů a zahrádek zvlášť v drsnějších podmínkách. V nižších polohách a v teplejších poměrech lze jej nahradit odrůdami Close, Stark Earliest, Crimson Beauty aj.
Hlavní znaky pro rozpoznání
Světle hnědé až žlutohnědé starší dřevo, světlý list, typický tvar a barva plodů, často znatelný šev po délce plodu.