Synonyma a cizí názvy: Delicious, Redwin, Delicious červený, původní název Hawkeye.
Původ: USA. Tato odrůda vznikla z výhonu vyrostlého z pařezu po Krasokvětu žlutém u Jesse Hyatha v Madison County, nedaleko místa Des Moines, ve státě Yowa. Do praxe ji zavedla firma STARK BRO’S LOUISIANA kolem roku 1895. Z této původní odrůdy vznikla celá řada mutací (např. Starking Delicious, Richard Delicious, Shotwell Delicious). Tyto barevné mutace se prakticky v ostatních znacích a vlastnostech od původní odrůdy neliší, proto podrobně uvádíme pouze odrůdu Starking Delicious, která je ve světě i u nás nejvíce rozšířená, a u ostatních odrůd skupiny Delicious uvádíme pouze jejich charakteristické znaky.
Původní odrůda Red Delicious má charakteristické vybarvení plodů, kterým se liší od své, dnes u nás všeobecné rozšířené mutace Starking Delicious. Základní barva je zelenožlutá, později žlutá. Krycí barva je jasně červená, na sluneční straně nachová. Lenticely jsou hvězdičkovitě bělavé, zvláště v červené barvě nápadné. Ostatní znaky a vlastnosti jsou prakticky stejné jako u odrůdy Starking Delicious.
STARKING DELICIOUS
Synonyma a cizí názvy: Double Red Delicious.
Původ: USA. LEWIS WOOD v Monroeville (stát New Jersey) objevil v roce 1921 na stromu odrůdy Red Delicious mutaci, vyznačující se časnějším vybarvováním a zřetelně červeným pruhováním plodů. Do praxe tuto mutaci zavedla jako novou odrůdu firmy STARK BRO’S LOUISIANA v roce 1924.
Rozšíření: Nejvíce se pěstuje v USA, kde patří mezi hlavní tržní odrůdy. Je tržní odrůdou i v Evropě, zejména v Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Itálii, Jugoslávii, Francii a pěstuje se i v jižní Africe a Austrálii. V poslední době se velmi rozšířila i u nás.
Znaky a vlastnosti stromu
Habitus: Koruna je zpočátku jehlancovitá, později vznosně kulovitá, vzpřímená, středně hustá.
Růst: Zpočátku bujný, později jen střední, ale i po nástupu do plné plodnosti se vytvářejí přiměřeně dlouhé přírůstky. Vyžaduje delší výchovný řez; udržovací řez spočívá především v průklestu. Ve školce roste rovně, středně silně a méně obrůstá.
Výhony: Středně silné a dlouhé, značně zakřivené, tvarově dosti kolénkovité. Internodia středně dlouhá až delší. Barva je nafialověle červenohnědá, ochmýření téměř chybí, vyskytuje se pouze na špičce okolo pupenů. Celý výhon je jemně šedě ojíněný, čímž získává tmavší barvu. Lenticely jsou kulaté, tečkovité až oválné, se světle žlutými okraji, středně husté, patrné ve střední části a v dolní polovině výhonu. Pupeny jsou dosti velké, oblé, kuželovité, širší, tmavě načervenale hnědé, téměř lysé, sedící na malých, náhle vybíhajících patkách, téměř bez znatelných žeber. Květní pupeny jsou středně velké, oválně kuželovité a na bázi načervenalé, málo ochmýřené. Dvouleté dřevo je červenavě až nafialověle hnědé, olivově zelenavě žilkované, lehce stříbřité.
Listy: Středně velké, široce miskovité, střední květ rozkvétá mnohem dříve než květy postranní a má krátkou stopku. Korunní plátky bílé, červenavě žilkované, dlouze eliptické, na delší zúžené stopečce jen málo miskovitě prohnuté, vzájemně se nedotýkající. Poupata po 4 – 6 v květenství, tmavší, růžová, bíle žilkovaná, delší, vejčitá. Kališní ušty dlouze zašpičatělé. Čnělky pevné, tuhé, blizny přečnívají nad úroveň prašníků.
Opylovací poměry: Dobrý opylovač, kvete středně pozdě. Vhodní opylovači: Breuhahnovo, Cortland, Coxova reneta, Čistecké lahůdkové, Golden Delicious, Jonathan, Macoun, McIntosh, Parména zlatá, Wealthy.
Znaky a vlastnosti plodu
Tvar: Kuželovitý, s výraznými širokými žebry znatelnými až do stopečné části. Největší šířka je obyčejně pod polovinou plodu. Příčný průřez nepravidelný pětiúhelník, podélný průřez je dosti souměrný. Ve tvaru jsou plody celkem vyrovnané. Tvarově se shoduje s původní odrůdou Red Delicous.
Velikost: Velká na vyšších tvarech větší i střední, vyrovnanost plodů ve velikosti je dobrá.
Slupka: Hladká, málo lesklá, mírně mastná, vosková, pevná, silná, při jídle nepříjemná. Základní barva zelená, později zelenožlutá. Vybarvuje se dříve než u odrůdy Red Delicous. Krycí barva asi ve 2/3 – 3/4 plodu je tmavě červená s typickým výrazným, nafialovělým pruhováním. Lenticely jsou drobné, četné, bělavé, nepravidelně roztroušené, málo znatelné. Plody jsou ojíněné.
Kalich: Středně velký až větší, většinou zavřený. Ušty vzpřímené, špičaté, nazelenalé, na bázi široké, plstnaté. Kališní jamka středně široká, hluboká, prostorná, výrazně žebernatá, méně pravidelná, čistá. Jamka i její nejbližší okolí bývají světleji zbarvené než ostatní část slupky.
Stopka: Delší, středně silná, na bázi ztlustlá, červenavě hnědá, ochmýřená, ke straně ohnutá, úroveň jamky přečnívající. Stopečná jamka je hlubší až hluboká, široce nálevkovitá, dosti pravidelná, čistá. Jamka i její nejbližší okolí bývají světleji zbarvené než ostatní část slupky.
Dužnina: Bělavě žlutá, zpočátku mírně nazelenalá, středně zrnitá až jemná, křehká, později šťavnatá, příjemně vonící. Po rozkrojení hnědne. Chuť je sladká až velmi sladká, typicky silně aromatická, dobrá až velmi dobrá, stejná jako u původní odrůdy Red Delicious. Přezrálé plody mají nepříjemně fádně sladkou chuť.
Jádřinec: Středně velký, srdčitý až ředkvovitý, dutoosý, nepravidelný; umístěn je uprostřed plodu. Pouzdra středně velká, pootevřená nebo otevřená, se stěnami hladkými nebo jemně popraskanými; obsahují obvykle po 2 – 3 dobře vyvinutých tmavohnědých semenech.
Doba zrání: Sklízí se v polovině října, konzumní zralosti dosahuje v listopadu, vydrží do března i déle, a to podle stanoviště a podmínek uskladnění, nevadne, nehnije, později plody hořknou. Skladování je optimální při teplotě kolem 3 °C.
Hospodářské vlastnosti
Plodnost: Pozdnější, středně velká, pravidelná, nasazuje obvykle po 1 plodu v květenství, plody jsou pravidelně rozmístěny po celém stromě, takže se mohou příznivě vyvíjet. Drží dobře na stromě.
Vhodné tvary a podnože
Pěstuje se především na nízkých tvarech. Lze však pěstovat i polokmeny na semenáči, čtvrtkmeny na M 11, 1 a A2, zákrsky na podnoži M 4 a 2. Nejvhodnějším tvarem je vřetenovitý zákrsek na M 9, neboť dociluje ranějšího nástupu plodnosti, spolehlivější úrodnost a je možno volit hustší spon, neboť stromky nedosahují tak velkých rozměrů. Hodí se pro volnější pásové výsadby zákrsků a vřetenovitých zákrsků; přísné tvary palmet, zvláště ohýbaných, se neosvědčily.
Nároky na prostředí
Vyžaduje teplé polohy a úrodné půdy. Snáší i sušší stanoviště. U nás lze tuto odrůdu pěstovat v chráněných polohách (nikoliv však uzavřených a vlhkých, neboť zde nadměrně trpí strupovitostí), v nadmořských výškách nižších až středních.
Odolnost
Proti strupovitosti je jen málo odolná, padlím téměř netrpí. Proti mrazům je tato odrůda odolná. Proti pozdním jarním mrazíkům jsou květy velmi málo odolné.
Schopnost k přepravě
Plody jsou značně odolné proti otlačení, poškozená místa nejsou v červené barvě znatelná.
Celkové zhodnocení
Má stejné přednosti i nedostatky jako původní odrůda Red Delicious. Pouze plody jsou více a tmavěji červeně vybarvené a typické je u nich pruhování. V praxi se odrůdy Starking Delicious a Red Delicious často nerozlišují. Protože se dříve neprovádělo udržovací šlechtění a výběr typických plodů, docházelo často k pěstování klonů s horším vybarvením plodů.
Přednosti: K nejlepším vlastnostem patří tržní kvalita plodů, především líbivý vzhled, dlouhá konzumní zralost, dobrá skladovatelnost, schopnost k přepravě, aromatičnost dužniny (ovšem jen v ideální zralosti), odolnost proti padlí i proti mrazu.
Nedostatky: K hlavním nedostatkům patří pozdnější a pouze střední plodnost, příliš bujný růst i na středně rostoucích podnožích, nevhodnost pro přísnější tvary, chuť plodů, která se nevyrovná špičkovým odrůdám (např. Golden Delicious, McIntosh a Coxově renetě).
Poznámky
Odrůda Starking Delicious je u nás rozšířena v tržních výsadbách, především v teplých oblastech, zvláště na Slovensku. V chladnějších polohách nedosahují plody své typické chuti. Stromy zpočátku rostou bujně, koruny jsou úzké, a proto výchozí řez zaměříme na rozevření korun. Základní větve zakracujeme jen málo, neboť hluboký řez oddaluje plodnost. Udržovací řez zaměřujeme hlavně na průklest stromů. Zmlazovací řez, zejména plodonosného obrostu, není vhodný a má za následek růst do dřeva a sníženou plodnost. Nahrazujeme jej vyššími dávkami hnojiv a pečlivým průklestem.
Starking Delicious poměrně málo rodí, zejména na bujněji rostoucích podnožích, kde začíná plodit později než ostatní odrůdy a plodnost je malá.
Starking Delicious je zařazen v našem tržním sortimentu a doporučuje se do intenzívních výsadeb v teplejších oblastech na slabě rostoucích podnožích.
Hlavní znaky pro rozpoznání
Typický habitus a růst stromu společný všem typům Delicious, barva výhonů i listů, tvar a vybarvení plodů, typická sladká chuť dužniny.
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o poslání kontakty na nějakou prodejnu kde by se dala koupit jabloň Čisteckého a Red Delicie.
Velice děkuji Blanka