Redgold

Synonyma a cizí názvy: Stark Redgold.

Původ: USA, kříženec odrůd Golden Delicious x Richared Delicious, Washington, rok 1947.
Rozšíření: Jde o novější odrůdu, která je pěstována v zahraničí v menší míře. U nás se vyskytuje zatím jen v zahrádkách a pokusných výsadbách.

Znaky a vlastnosti stromu

Habitus: Koruna je široce pyramidální, později se rozšiřuje a obrostové větve jsou mírně převislé. Má tendenci k zahuštění koruny, a proto je nutný pečlivý průklest. Větve jsou nasazeny v mírně ostrém úhlu.
Růst: V mládí roste silně a špatně se rozvětvuje, takže je nutné více zakracovat, později růst slábne a musí se udržovat zmlazením. Ve školce roste středně silně, podobně asi jako Golden Delicious a dosti rovně. Může se pěstovat od země z oček.
Výhony: Středně silné, šlahounovité, dosti zakřivené, tvarově středně kolénkovité. Internodia jsou nepravidelná, středně dlouhá. Barva výhonů je tmavě hnědá s nafialovělým nádechem, vrchol málo ochmýřený, ostatní část je výrazně stříbřitě ojíněná a působí dojmem suchosti, základní barva výhonu prosvítá. Lenticely jsou kulaté až oválně kulaté, korkovité, tmavší, hnědé, ve spodní části velmi husté, nápadné. Pupeny jsou nestejně velké, převážně protáhle kuželovité až jazykové, mírně odstávající, šupiny načervenalé, mírně ochmýřené; sedí na malých, jen naznačených patkách s kratšími bočními žebry. Květní pupeny jsou středně velké, oválné, tupě zakončené, tmavě hnědé, šedě ochmýřené. Dvouleté dřevo je červenohnědé, s výraznými, velkými vystouplými, korkovitými lenticelami.
Listy: Středně veliké až menší, protáhle eliptičné, dlouze zašpičatělé, tvarově vyrovnané, symetrické, tmavě zelené, lesklé, naspodu mírně ochmýřené. Okraj čepele je pravidelně tupě pilovitý až vroubkovaný, povrch čepele nepatrně zvlněný, okolo středního nervu plochý, v podélném směru mírně obloukovitě prohnutý, špička delší, většinou rovná. Řapík je nasazen v dosti ostrém úhlu, středně dlouhý až kratší, slabší, mírně ochmýřený, načervenalý. Palisty jsou vyvinuté, krátké.
Květy: Malé, při plném rozvinutí téměř ploché. Korunní plátky jsou bílé, málo narůžovělé, naspodu hodně růžové, širší, eliptičné, miskovitě prohnuté s vystouplým středním nervem, vzájemně se nedotýkající, okraje jsou rovné. Poupata po 5 – 6 ve květenství, protáhle oválná, značně načervenalá, na dlouhých stopkách. Prašníky načervenalé.
Opylovací poměry: Dobrý až velmi dobrý opylovač, kvete středně pozdě až pozdě. Prozatím jsme vyzkoušeli jako vhodné opylovače: McIntosh Red, Coxova reneta, Dukát a James Grieve.

Znaky a vlastnosti plodu

Tvar: Soudkovitý až kulovitě protáhlý, nejširší uprostřed plodu, oble žebernatý, zvláště v kališní části, příčný obrys je jen mírně pravidelně hranatý, podélný řez je souměrný. Tvarově jsou plody velmi vyrovnané.
Velikost: Menší až střední, ve velikosti jsou plody málo vyrovnané.
Slupka: Hladká, mastná, suchá, tuhá, pevná, pružná, ale křehká. Základní barva je žlutá až zlatožlutá, krycí barva téměř po celém plodu oranžově červená, „rozmytá“. Líčko je na sluneční straně výrazněji karmínově červené. Červená barva kryje 4/5 až celý plod, a to i u zastíněných plodů. Lenticely jsou znatelné, velké, rzivé, místy tvoří rzivé mapování.
Stopka: Velmi dlouhá, hladká, tenká, červenohnědá. Stopečná jamka hluboká, úzká, šedě rzivá. Rez paprskovitě rozbíhá ze stopečné jamky po spodní části plodu.
Kalich: Uzavřený až pootevřený, středně velký. Ušty jsou dlouhé, úzké, šedozelené, slabě plstnaté. Kališní jamka užší, nápadně hluboká, čistá, bez rzivosti s velkými vystouplými žebry a hrbolky.
Dužnina: Smetanově nažloutlá, křehká, méně šťavnatá. Chuť je mírně navinule sladká, později velmi sladká, aromatická, velmi dobrá.
Jádřinec: Středně velký, cibulovitý, pouzdra pootevřená do malé osní dutiny, semena dobře vyvinutá.
Doba zrání: Sklízí se co nejpozději, a to až koncem října. Ovoce vůbec nepadá, konzumní zralosti dosahuje v prosinci a vydrží do března. Při skladování potřebuje vyšší relativní vlhkost nad 90 %, jinak vadne.

Hospodářské vlastnosti

Plodnost: Začátek plodnosti je raný až středně raný. V počáteční fázi je plodnost pravidelná, celkově je odrůda dosti plodná. Nasazením plodů připomíná Golden Delicious, nasazuje po 1 – 2 plodech, plodnost je pravidelně rozdělená po celé ploše koruny. Střídavá plodnost se objevuje u špatně ošetřovaných stromů a pak i kvalita plodů v plodném roce je nízká a z tržního hlediska méněcenná.

Vhodné tvary a podnože

Hodí se pouze pro nižší tvary, které se dají dobře a intenzívně ošetřovat. Čtvrtkmen na M 1, 11, zákrsek na M 2 a 4, vřetenovitý zákrsek na M 9. Je nejvhodnější pro volnější pásové výsadby, do ovocných stěn je vhodná pouze na slabších podnožích M 4 a 9.

Nároky na prostředí

Vyžaduje optimální, teplé, chráněné polohy v I. – II. zóně, půdy úrodné, hluboké, hlinité, dobře obdělávané. Ve vlhkých polohách silně trpí strupovitostí. Ideální jsou teplé a slunné polohy, kde se dá chybějící voda nahradit závlahou. Je náročnější na prostředí než odrůda Golden Delicious.

Odolnost

Proti strupovitosti je velmi málo odolná, padlím trpí málo. Proti mrazům nebyla dosud u nás vyzkoušena.

Schopnost k přepravě

Je velmi dobrá, neotlačuje se; malé otlačeniny zanikají v červené barvě, korkovatí a nehnijí.

Celkové zhodnocení

Přednosti: Velmi dobrá plodnost, vzhled plodů, chuť a skladovatelnost, plody neopadávají, stromy jsou odolné proti padlí jabloňovému.
Nedostatky: Velká náročnost na prostředí a agrotechniku, malá odolnost proti strupovitosti, nebezpečí drobných, bezcenných plodů v nepříznivějších létech.

Poznámky

Redgold patří do skupiny odrůd, kde je hlavním reprezentantem Golden Delicious. Je dokonce ještě náročnější na výběr vhodného stanoviště a agrotechniku. U nás nacházíme jen málo vhodných míst pro tuto odrůdu. Za předpokladu splnění náročných požadavků získáváme velmi kvalitní a jakostní plody. Jestliže ale v některém roce nedocílíme vlivem počasí vyvinuté plody, což je velmi možné, získáme plody nestandardní, téměř nepoužitelné pro trh. Tuto stránku pěstování je nutno si ujasnit před zařazením této odrůdy do výsadby.
V mládí stromky rostou bujně, ale přesto je nutné uplatňovat středně hluboký až hlubší zkracovací řez, abychom dostali pevnou a dobře rozvětvenou korunku. Při přechodu z výchovného řezu do řezu udržovacího u bujně rostoucích stromků na čas nezkracujeme prodlužující větve, ale provádíme jen průklest; jakmile stromky nasadí na květ, upravíme korunku zpětným řezem a pak ji udržujeme stále v přiměřeném růstu, odpovídajícímu plodnosti. Stromky této odrůdy musejí mít přírůstky stále okolo 40 – 50 cm, jinak by docházelo k střídavé plodnosti. Stejně jako u Golden Delicious se ukazuje pro tuto odrůdu rozhodující teplé počasí v době maximálního narůstání plůdků v období června a rovněž podzim vyžaduje teplejší.
Redgold se dá doporučit ke zkoušení v teplých jižnějších oblastech našeho státu i v produkčních výsadbách a k pěstování v zahrádkách. Pravděpodobně ale v našich poměrech nemá velké vyhlídky na široké uplatnění.

Hlavní znaky pro rozpoznání

Tmavá barva výhonu s výraznými světlými lenticelami, načervenalé řapíky, oranžově červené zbarvení plodů, hluboká, velmi pravidelně vykroužená kališní jamka a dlouhá stopka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *