Ribstonské

Synonyma a cizí názvy: Ribstonský jadernáč, Ribston Pippin, Glory of York, Reinette de Traver, Ribston Pepping, Pepin Ribstona, Pepina Ribstona.

Původ: Anglie; vzniklo jako semenáč ze semen dovezených z Rouenu (Francie) v roce 1686 nebo 1688 v zahradě zámku Ribston u Knaresboroughu v hrabství York.
Rozšíření: Bylo značně rozšířeno ve všech evropských státech i v Americe. V současné době není však již zastoupeno v tržních sortimentech.

Znaky a vlastnosti stromu

Habitus: Koruna mohutná, široce rozložená, později převislá, nepravidelná, středně hustá. Základní větve vyrůstají takřka vodorovně.
Růst: Zpočátku velmi bujný a i v pozdějším věku dosti silný. Vyžaduje delší výchovný řez, poměrně dobře obrůstá, středně se rozvětvuje. Ve školce roste bujně, ale křivě, proto provádíme raději mezištěpování.
Výhony: Delší, středně silné, málo zakřivené, tvarově středně kolénkovité. Internodia jsou středně dlouhá. Barva výhonů je červenohnědá, ve stínu olivově zelená, v horní části je výhon silně ochmýřený, v dolní polovině stříbřitě ojíněný. Lenticely kulaté, středně velké, žlutavé, řídké. Pupeny jsou velké, protáhlé, tupě zašpičatělé, přitisklé, šedě plstnaté, sedící na širokých, ostruhovitých patkách s delším, dobře vyznačeným středním žebrem. Květní pupeny jsou velké, oválné, tupé nebo tupě kuželovité, načervenalé, velmi silně ochmýřené. Dvouleté dřevo je šedohnědé s olivově zeleným nádechem, s řídkými, většími lenticelami.
Listy: Středně velké, eliptické i široce vejčité, tvarově málo vyrovnané, tmavě sivě zelené, matnější, mírně ochmýřené na líci, na rubu velmi silně plstnaté. Okraj čepele je nepravidelně široce a tupěji pilovitý, povrch čepele mírně zvrásněný, charakteristicky úzce žlábkovitě prohnutý, podélné prohnutí středně silné, špička krátká, mírně ke straně vykloněná. Řapík je nasazen v tupém úhlu, je středně dlouhý, silnější, ochmýřený, světleji načervenalý, včetně nervatury. Palisty jsou malé, málo vyvinuté.
Květy: Středně veliké, široce miskovité. Korunní plátky jsou bílé, více narůžovělé, širší, eliptičné, mělce miskovité, zvlněné, vzájemně se většinou nedotýkající. Poupata po 4 – 6 v květenství, nazelenale špinavě bílá, žilkovitě narůžovělá. Kališní ušty silné, dlouze zašpičatělé. Blizny jsou v úrovni prašníků.
Opylovací poměry: Špatný opylovač, kvete středně raně. Vhodní opylovači: Bernské růžové, Coxova reneta, Croncelské, Gdánský hranáč, Parména zlatá.

Znaky a vlastnosti plodu

Tvar: Široce kuželovitý, značně nesouměrný, k jedné straně smáčknutý, nejširší mírně pod středem plodu, příčný průřez je nepravidelně hranatý. Ve tvaru jsou plody méně vyrovnané.
Velikost: Střední až větší, vyrovnanost ve velikosti jen střední.
Slupka: Polodrsná, zčásti hladká a pololesklá, pevná, silná. Základní barva je žlutavě zelená, později zlatožlutá na sluneční straně překrytá hnědočervenou krycí barvou s tmavším pruhováním a mramorováním. Slupka je nepravidelně rzivá. Lenticely jsou četné, šedavě rzivé, málo nápadné.
Stopka: Kratší, středně silná, dřevnatá, ochmýřená, úroveň jamky obvykle nepřesahující. Stopečná jamka je středně hluboká až hlubší, středně široká, vždy šedě rzivá až šupinatá. Rez se paprskovitě rozbíhá často až do poloviny plodu.
Kalich: Zavřený nebo mírně pootevřený, menší. Ušty vzpřímené, kratší, zelené, na bázi široké, šedě plstnaté. Kališní jamka je středně široká, užší, mělčí, pravidelná, drobně hrbolatá, zelenavě plstnatá, po stranách často jemně rzivá.
Dužnina: žlutavá, středně zrnitá, později dosti křehká, méně šťavnatá. Po rozkrojení hnědne. Chuť je sladce navinulá, renetovitá, velmi dobrá.
Jádřinec: Cibulovitý, dutoosý, pootevřený, ke kalichu posunutý. Pouzdra mají stěny částečně popraskané a obsahují 1 – 2 většinou nevyvinutá, dlouze špičatá semena.
Doba zrání: Sklízí se v 1. polovině října, konzumní zralosti dosahuje v listopadu, vydrží do konce února, později však ztrácí chuť, snadno vadne, vyžaduje vlhčí skladování podobně jako Booskopské.

Hospodářské vlastnosti

Plodnost: Plodit začíná později až pozdě, celková plodnost je podprůměrná, dosti nejistá a nepravidelná. Často, i když stromy bohatě kvetou, po odkvětu většina plůdků opadne. Nasazuje většinou po 1 – 2 plodech nejvíce na koncích slabších větévek. Plody jsou řídce po větvích rozděleny.

Vhodné tvary a podnože

Je pěstováno především ve vyšších tvarech. Pro polokmen je vhodný semenáč nebo M 11, čtvrtkmen pěstujeme na M 1 a A2, zákrsky na středně rostoucích podnožích (M 1, 2 a 4), ani na M 9 se neosvědčily, neboť dobře nesnáší řez a jejich plodnost neuspokojuje. Pro přísné tvary ovocných stěn je vůbec nevhodná.

Nároky na prostředí

Ribtonské je náročné na vzdušnou vlhkost a i na půdu. Nejlépe se daří v polohách v I. – II. zóně, a to v podhůří na místech chráněných před větry, neboť plody snadno padají. Vyžaduje úrodné, vlhčí půdy. Suché a příliš teplé polohy a trvalé zatravnění jsou nevhodné.

Odolnost

Strupovitostí trpí středně, padlím silněji. Je náchylné k rakovině a k hořké skvrnitosti. Odolnost proti mrazu je dobrá.

Schopnost k přepravě

Plody jsou odolné proti otlačení, dobře se přepravují.

Celkové zhodnocení

Přednosti: Dobrou vlastností Ribstonského je především velikost a chuť plodů.
Nedostatky: K hlavním nedostatkům patří pozdní, podprůměrná a nejistá plodnost, příliš bujný růst a horší skladovatelnost plodů.

Poznámky

Ribtonské je u nás v současné době pěstováno pouze v extenzívních sadech. V produkčních výsadbách se neuplatnilo. Stromy zpočátku rostou velmi silně, a proto výchovný řez volíme delší. Udržovací řez spočívá především v průklestu. Zmlazování, zvláště hlubší zmlazení plodného obrostu, nesnáší. Stromy dožívají vysokého věku.
Ribstonské vzhledem k uvedeným nedostatkům nelze doporučit k pěstování. Omezené uplatnění by mohlo najít jen ve zvlášť vhodných vlhkých a chráněných polohách ve tvaru polokmenů, při extenzívním ovocnaření v okolí rekreačních chat.

Hlavní znaky pro rozpoznání

Výhony s typickým silným ochmýřením, květní pupeny rovněž silně ochmýřené a velké, plstnaté, světlejší listy, tvar plodu a typické vybarvení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *