Scarlet Staymared

Synonyma a cizí názvy: Žádné nemá.

Původ: USA; mutace odrůdy Stayman Winesap.
Rozšíření: Není ještě rozšířena jako původní odrůda, která je hodně pěstována v USA. U nás se jen zkouší na několika málo místech.

Znaky a vlastnosti stromu

Habitus: Koruna je kulovitá až široce kulovitá, nepravidelná, často jednostranně vybíhající, řidší.
Růst: Zpočátku bujný až velmi bujný, později střední, který si udržuje i v období plodnosti. Dosti dobře obrůstá kratším plodonosným dřevem, méně se rozvětvuje. Ve školce roste poměrně silně, ale značně křivě. Zákrsky můžeme pěstovat od země z oček, vyšší tvary na mezištěpování.
Výhony: Dlouhé, středně silné až silné, drsné, mírně zakřivené, tvarově nepatrně kolénkovité. Internodia dlouhá až velmi dlouhá. Barva je hnědá, souvisle ojíněná, vrchol výhonu málo ochmýřený. Lenticely středně velké, četné, méně nápadné. Pupeny jsou větší až velké, protáhle kuželovité, odstávající, ale i menší, plstnaté, velmi nevyrovnané, sedící na málo znatelných patkách, jejichž boční žebra jsou oblá, střední jen naznačená. Květní pupeny jsou velké, vejčité, ostře ukončené, šupiny červenavě zabarvené, silně plstnaté. Dvouleté dřevo olivově hnědé s četnými výraznými lenticelami ve spodní části.
Listy: Velké až velmi velké, široce eliptičné až okrouhle vejčité, přecházející v širokou ostrou špičku, tmavě zelené, matné naspodu jemně ochmýřené. Okraj čepele je hluboce jednoduše i dvojitě ostře pilovitý, povrch čepele je rovný, člunkovitě nahoru ohnutý, podélné prohnutí jen mírné, začínající v dolní třetině středního nervu, špička protáhle ostrá, rovná. Řapík je nasazen v přiměřeně v ostrém úhlu, je středně dlouhý, silnější, ochmýřený, báze červenofialově zbarvená. Palisty delší, úzké, dobře vyvinuté.
Květy: Středně velké, široce miskovité, zkadeřelé. Korunní plátky jsou bílé, jen málo narůžovělé, dlouze eliptičné, lžičkovitě prohnuté, se značně vystouplým nervem, okraje zvlněné, vzájemně se nedotýkající. Poupata po 4 – 5 v květenství, načervenalá, kulovitá. Kališní ušty delší, téměř vodorovné, jen málo nazpět ohnuté. Čnělky pevné, rovné, blizny přečnívající přes úroveň prašníků, které jsou mírně nazelenalé.
Opylovací poměry: Špatný opylovač, kvete středně pozdě. Vhodní opylovači: Golden Delicious, Ontario a Starking Delicious.

Znaky a vlastnosti plodu

Tvar: Široce kuželovitý nebo vyšší, kulovitý, nejširší pod polovinou plodu až v dolní třetině, povrch oblý, ke kalichu tupěji stažený, k jedné straně zkosený, stopečná část ploše zaoblená, příčný řez nepravidelně kruhovitě zaoblený, podélný řez je mírně nesouměrný. Tvarová vyrovnanost plodů je větší až velká.
Velikost: Větší až velká, specificky jsou plody velmi těžké, ve velikosti značně vyrovnané.
Slupka: Hladká, pololesklá, tužší, suchá, pevná, při jídle nepříjemná. Základní barva je zelená, později zelenožlutá, krycí barva souvisle „rozmytá“, tmavě modravě červená, na sluneční straně je temněji červené, líčko s pruhováním a nafialovělým ojíněním. Červená barva kryje téměř celý plod. Po celém plodu jsou rozsety světle rzivé lenticely, výrazně bíle ohraničené. Scarlet Staymared patří k nejlépe vybarveným mutacím původní odrůdy. Výchozí odrůda nemá červenou krycí barvu, ale jen červené žíhání až pruhování na 1/3 až 1/2 povrchu plodu.
Stopka: Krátká až střední, silná, na bázi zdužnatělá, mírně šedavě plstnatá, úroveň stopečné jamky nepřesahující. Stopečná jamka je širší, hluboká, rovná, ale nepravidelná, šedavě plstnatá.
Kalich: Uzavřený, středně velký. Ušty delší, vzpřímené, zelené, dosti plstnaté. Kališní jamka je úzká, poměrně mělká, hladká nebo jen nepatrně hrbolatá, nepravidelná, někdy málo rzivá.
Dužnina: Zelenavě žlutá, pod slupkou nazelenalá, křehká, šťavnatá. Po rozkrojení dosti rychle hnědne. Chuť je sladká, jen slabě navinulá, málo aromatická, celkem dobrá.
Jádřinec: Střední až malý, cibulovitý. Pouzdra zcela otevřená do širší osní dutiny, stěny pouzder mírně popraskané, semena většinou špatně vyvinutá.
Doba zrání: Sklízí se obyčejně v druhé polovině října, a to co nejpozději. Konzumní zralosti dosahuje v prosinci, vydrží do dubna, nevadne, jen poněkud ztrácí na šťavnatosti. Velmi dobře se skladuje, lépe se udrží ve skladech s vyšší relativní vlhkostí.

Hospodářské vlastnosti

Plodnost: Plodí později, u mladších stromků zpočátku téměř pravidelně, ale později střídavě. Celkově je to odrůda úrodná. Plody jsou nasazeny po 1 – 2 a jsou rozděleny pravidelně po celé ploše koruny.

Vhodné tvary a podnože

Hodí se pro kmenné tvary, polokmen na semenáči nebo i na podnoži M 11 a A2, čtvrtkmen na M 1 a 11, zákrsek na M 4 a v dobrých půdách na M 9, vřetenovitý zákrsek na M 9. Vhodná je pro pásové výsadby volně rostoucích tvarů, nikoliv ale pro přísněji tvarované ovocné stěny.

Nároky na prostředí

Vhodná do I. – III. zóny středních až vyšších poloh na chráněná stanoviště a do úrodnějších půd; je méně náročná a dobře se přizpůsobuje. V chladnějších podmínkách částečně poklesne chuť dužniny. Nehodí se do suchých stanovišť a větrných poloh, kde ovoce opadává.

Odolnost

Strupovitostí i padlím trpí středně. Proti mrazům je rovněž dosti odolná.

Schopnost k přepravě

Velmi dobrá, odolává dobře otlačení, otlačeniny zasýchají a nejsou na plodech znatelné.

Celkové zhodnocení

Přednosti: Velkou předností je velikost a velmi líbivý vzhled, velmi dobrá skladovatelnost plodů, odolnost k otlačení a menší nároky na stanoviště.
Nedostatky: Z hlediska tržního je to především průměrná chuť ovoce, pěstitelsky nejintenzívnějším typům nevyhovuje bujný růst, nasazování plodného obrostu a větší velikost korun.

Poznámky

Patří do skupiny bujně rostoucích odrůd. V mládí provádíme výchovný řez středně hluboký, korunku pečlivě zakládáme, neboť často roste jednostranně. Nástup do plné plodnosti pak urychlíme přechodným ponecháním prodlužujících větví bez zakrácení. Později, jakmile se dostaví plodnost, korunku upravíme zpětným řezem. Sklon ke střídavé plodnosti se snažíme odstranit průklestem a vyššími dávkami hnojiv a jen v krajním případě, kdy jde o zcela „zababčené“ stromy, použijeme jemného detailního zmlazení. Hlubší řez vylučujeme, protože podporuje nadměrný růst výhonů na úkor plodného dřeva.
Scarlet Staymared doporučujeme do malých zahrádek (na M 9) v okrajových oblastech pro pěstování jabloní namísto starších odrůd, jako je Vilémovo, Baumannova reneta atd. Je jednou z nejlepších mutací odrůdy Stayman Winesap.

Hlavní znaky pro rozpoznání

Rozložitý růst koruny, barva a ojínění letorostů, tmavě zelený, tuhý, nápadně ostře pilovitý list, tvar a vybarvení plodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *